KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Inteli edhe zyrtarisht prezentoi Skulltrail

  Share
  avatar
  RaZoR
  New Member
  New Member

  Male
  Numri i postimeve : 31
  Vendbanimi : C:/windows/system32
  Points : 0
  Registration date : 05/03/2008

  Tema Inteli edhe zyrtarisht prezentoi Skulltrail

  Mesazh nga RaZoR prej 13th March 2008, 22:55  Pėr tė gjithė ata qė duan performansa mė tė mira se ato qė ofrojnė katėr bėrthama procesorike tė sotme dhe njė kartelė grafike Intel Corporation ka ofruar platformėn Intel Dual Socket Extreme Desktop Platform. Deri mė tani e njohur me emrin e koduar "Skulltrail", kjo platformė ėshtė njė prej modeleve tė para pėr desktop kompjuterė e dedikuar pėr entuziastė e cila pėrkrah dy procesorė katėrbėrthamėsh tė Intelit, pra gjithsej tetė mekanizma procesorikė, dhe ofron mundėsinė e zgjedhjes sė zgkjidhjeve shumėkartelėshe tė ATI ose nVidia.

  Pllaka amė Intel Desktop Board D5400XS nė kombinim me dy procesorė Intel Core 2 Extreme QX9775 bazohet nė platformat Intel Dual Socket Extreme Desktop Platform. Performansat tė cilat i ofrojnė tetė bėrthamat procesorike posaēėrisht do tė gėzojnė animatorėt 3D, artistėt tė cilėt merren me pėrpunimin e zėrit digjital dhe editorėt e videopėrmbajtjeve tė rezolucionit tė lartė. Pasi qė videoja me rezolucion tė lartė po bėhet gjithnjė e mė pranishme. gjithnjė e mė shumė shfrytėzues tė avancuar presin qė PC-tė e tyre tė bėjnė editimin dhe kodimin e tyre nė vend tė tyre. Platforma e re me lehtėsi mbahet me ngarkesa tė tilla, ndėrsa programerėt zhvillues tė videopėrmbajtjeve, si nė DivX, janė tė impresionuar me mundėsitė e reja.

  Secili procesor Intel Core 2 Extreme QX9775 ofron 12 MB L2 cache, magjistrale tė shpejtė sistemore me takt pune 1600 MHz dhe katėr bėrthama tė cilat punojnė nė 3.2 GHz. Kur ēiftėzohet me pllakėn amė me dy fole Intel Desktop Board D5400XS, kjo platformė si me shaka then rekorde nė testet e standardizuara dhe zgjidh probleme tė komplikuara. Entuziastėt me pėrvojė tė cilėt duan mundėsi shtesė do t'i gėzojė lajmi se nga procesorėt Intel Core 2 Extreme janė eliminuar bllokadat. Me kėtė arrihet fleksibilitet shtesė teknik i paparė deri mė tani gjatė pėrshtatjes sė sistemit, ndėrsa prodhuesve tė pajisjeve origjinale u mundėson arritje tė performansave edhe mė tė mira.

  Procesori Intel Core 2 Extreme QX9775 ėshtė nė disponim menjėherė me ēmim prej 1499 dollarėsh pėr procesor. Pritet qė ēmimi me pakicė i pllakės Intel Desktop Board D5400XS do tė jetė 649 dollarė, ndėrsa komponentet e platformės shiten ndaras.

   Ora ėshtė 17th November 2018, 01:12