KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit (Thash shumė jam i vetmuar)

  Share
  eu-toonix
  eu-toonix
  Member
  Member

  Male
  Numri i postimeve : 115
  Age : 30
  Vendbanimi : C:\\\\Program Files \\\\ Web Hack Builder
  Points : 5
  Registration date : 28/02/2008

  Tema Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit (Thash shumė jam i vetmuar)

  Mesazh nga eu-toonix prej 13th June 2008, 18:26

  Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit
  (Thash shumė jam i vetmuar)
  Thash:
  Shumė jam i vetmuar.

  Ai tha:
  فَإِنِّي قَرِيبٌ
  Unė jam (shumė) afėr (teje). (Bekare, 186)


  Thash:
  Po, e di ti je afėr meje, po unė jam larg teje, sikur tė isha edhe unė afėr teje.

  Ai tha:
  الَّذِينَ ءَامَنُوا إِنَّهُمْ مُلَاقُو رَبِّهِمْ
  Dhe unė kurrsesi nuk i largoj ata qė besuan, ata janė afėr Zotit tė tyre. (Hud, 29)


  Thash:
  Po sa je afėr meje?

  Ai tha:
  نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
  Ne jemi mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij. (Kaf, 16)


  Thash:
  Unė si tė jem mė afėr teje?

  Ai tha:
  وَاذْكُرْ رَبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعًا وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ وَلَا تَكُنْ مِنَ الْغَافِلِينَ
  Ti pėrmende Zotin tėnd nė vete (heshtas), me respekt e me dro, jo me shprehje tė larta, (pėrmende) nė mėngjes e nė mbrėmje dhe mos u bėrė prej atyre qė nuk kanė kujdes. (A'raf, 205)


  Thash:
  Mė duhet ndihma se jam i vetmuar.

  Ai tha:
  اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ
  All-llahu ėshtė ndihmėtar i juaji dhe Ai ėshtė mė i miri ndihmės. (Ali İmran, 150).


  Tash:
  Dikush mė ngacmon qė tė mė largoj prej Teje.

  Ai tha:
  لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ
  Mos ndiqni rrugėn e shejtanit, sepse ai ėshtė armik i juaji i hapėt. (Bekare, 208).


  Thash:
  Kush ėshtė shejtani?

  Ai tha:
  إِنَّ الشَّيْطَانَ لِلْإِنْسَانِ عَدُوٌّ مُبِينٌ
  S'ka dyshim, shejtani pėr njeriun ėshtė armik i hapėt. (Jusuf, 5).


  Thash:
  Ēfarė kėrkon ai prej meje?

  Ai tha:
  إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ
  Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedh armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotit (Maide, 91).


  Thash:
  Po mė trego pėr verėn dhe bixhozin?

  Ai tha:
  فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا
  Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre. (Bakare, 219).


  Tash:
  Mė duhet tė kėrkoj falje pėr mėkatet, po nuk e di si?

  Ai tha:
  أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ
  A nuk dėshironi qė All-llahu t'u falė? (Nur, 22)


  Thash:
  Jo! Unė dėshiroj qė tė mė falesh, sepse jam i vetmuar.

  Ai tha:
  وَاسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ
  (Atėherė) Kėrkoni falje zotit tuaj dhe sinqerisht pendohuni ndaj Tij. Vėrtet, Zoti (im) ėshtė mėshirues, shumė i dashur. (Hud, 90)


  Thash:
  Kam shumė mėkate, unė ē'tė bėj me kėto mėkate?

  Ai tha:
  أَلَمْ يَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ
  A nuk e ditėn (ata) se All-llahu ėshtė ai qė pranon pendimin e robėve tė vet. (Teube, 104)


  Thash:
  Ah! Shumė herė jam penduar dhe e kam prishur pendimin, nuk mund tė kėrkoj mė falje.

  Ai tha:
  اللَّهِ الْعَزِيزِ الْعَلِيم غَافِرِ الذَّنْبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ ِ
  All-llahu ėshtė fuqiplotė i gjithėdijshėm, I cili fal mėkatin dhe pranon pendimin. (Gafir, 2-3)


  Thash:
  Kam shumė mėkate, pėr cilin mėkat tė kėrkoj falje?

  Ai tha:
  إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا
  All-llahu i falė tė gjitha mėkatet. (Zumer, 53)


  Thash:
  Po t'kėrkoj pėrsėri falje do tė mė falėsh?

  Ai tha:
  وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ
  E kush i falė mėkatet pėrveē All-llahut? (Ali İmran, 135)


  Thash:
  O Zot! Sa i mėshirshėm je. Nuk e di pse pas kėtyre fjalėve unė fillova tė ndryshoj dhe tė mė zbutet zemra. O Allah tė dua shumė.

  Ai tha:
  إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
  All-llahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme. (Bakare, 222)


  Tash:
  O Zot unė jam i vetmuar nuk kam askėnd.

  Ai tha:
  أَلَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ
  A nuk i mjafton All-llahu robit tė vet? (Zumer, 35)


  Tash:
  O Zot e di qė ti shumė mė do mua, ti je i vetmi ai qė mi fal mėkatet, po pas tė gjitha kėtyre mirėsive qė mi dhurove unė ēka tė bėj?

  Ai tha:
  وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا يَاأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
  هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا
  O ju qė besuat, pėrkujtoni All-llahun sa mė shpesh.. Dhe madhėronie Atė mėngjes e mbrėmje. Ai ju mėshiron juve e edhe engjėjt e Tij, e pėr t'ju nxjerrė juve prej errėsirave nė dritė dhe Ai ndaj besimtarėve ėshtė shumė i mėshirues. (Ahzab, 41-43)


  Thash:
  O Zoti im, ty tė falėnderoj pėr ēdo gjė, tė falėnderoj qė nuk mė le tė vetmuar. Unė tė premtoj se pėrgjithmonė do tė tė pėrkujtojė ashtu si mė porosite. Andaj tė falėnderoj pse je me mua edhe nė ēastet mė tė vėshtira edhe ndaj armikut tim tė pėrbetuar.  Pėrgatitur nga:
  Abdylkadėr DURGUTİ
  M1xer.f1tox
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 28
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  Tema Re: Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit (Thash shumė jam i vetmuar)

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 20th June 2008, 18:20

  kam lexu tek ''mesazhi''
  shum shkrimi prekes,flm per post
  eu-toonix
  eu-toonix
  Member
  Member

  Male
  Numri i postimeve : 115
  Age : 30
  Vendbanimi : C:\\\\Program Files \\\\ Web Hack Builder
  Points : 5
  Registration date : 28/02/2008

  Tema Re: Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit (Thash shumė jam i vetmuar)

  Mesazh nga eu-toonix prej 28th June 2008, 00:32

  do te vazhdoj edhe me shkrime tjera...pres edhe nga ju najsen

  Sponsored content

  Tema Re: Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit (Thash shumė jam i vetmuar)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23rd January 2019, 00:32