KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Dėmet e mishit tė derrit

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  Risi Dėmet e mishit tė derrit

  Mesazh nga Bonney prej 25th June 2008, 15:05

  Minjtė eksperimentalė tė ushqyer me mish derri kanė prirje pėr kanibalizėm.


  Nga: Sadik Avdiu  Shkenca ka zbuluar se muskujt e mishit tė derrit pėrmbajnė njė etapė virusale tė shiritit tė derrit, gjatėsia e tė cilit mbėrrin afėrsisht nga 6-8 m. Kėto krimba rriten nė muskujt e derrit dhe kalojnė tė njeriu nėpėrmjet tė ushqyerit me to. Ky krimb (larvė), ėshtė pėrhapur nė Evropėn qendrore dhe veriore, nė Afrikė dhe Azinė qendrore.

  Si rezultat i kėsaj larve, lind tek njeriu i sėmurė njė ndjenjė e vazhdueshme urie, e cila ndonjėherė mund tė arrijė nė gradėn e epilepsisė nga nevoja {shtytja ) e jashtėzakonshme pėr ushqim.  Tė ngrėnėt e shpeshtė e tė shumtė ankohet pėr rėnie peshe dhe vuan nga anemia, madje ndėrpritet rritja e trupit tė tij plotėsisht, nėse ėshtė nė moshė tė re i sėmuri herė pas herė vuan nga dizanteri e alternuar me kapsllėk, sikurse mund t'i ndodhė bllokim i zorrėve pėr shkak tė masave tė mėdha tė krimbave tė ngjitur nė kanalet tretėse.  Mureve tė stomakut i ndodhin ēarje dhe infeksione tė shumta, si rezultat i ngjitjes me "gjembat" e tyre. Gjithashtu krimbat kur mbėrrijnė nė gjak, helmet e tyre shkaktojnė ngacmimin e qelizave tė trurit dhe i sėmuri ankohet nga dhimbje tė mėdha koke, lodhje tė trurit dhe ē'rregullim tė logjikės.  Prej pasojave qė pėrmendėm mund tė pėrfytyrojmė gjendjen e tė sėmurit, i cili zakonisht ngjan i dobėt, i verdhė, i pafuqishėm, jo i shėndetshėm, me tretje tė ē'rregullt... e njė pamje tė tillė islami nuk e pranon pėr besimtarin.  Krahas kėsaj ngrėnia e mishit tė derrit shkakton edhe:  Trichinosis spiral.  Infeksion tė pareteve tė zorrėve- kanaleve tretėse  Plasje tė lėkurės.  Ngrėnia e mishit tė derrit shkakton gjithė kėto sėmundje edhe pėr aktin se ai pėrmban sasinė mė tė madhe tė acidit urik ndėr tė gjitha kafshėt qė gjenden mbi tokė. Kafshėt e tjera e sekretojnė kėtė lėndė nė mėnyrė tė vazhdueshme nėpėrmjet urinės, ndėrsa trupi i njeriut e sekreton 90% tė kėsaj lėndė me ndihmėn e dy veshkave. Derri nuk mund tė nxjerrė veēse 2% tė kėsaj lėndė, dhe pjesa e mbetur bėhet pjesė e mishit tė tij. Pėr kėtė arsye derri ankohet nga dhimbja e kyēeve, reumatizma dhe sėmundje tė tjera analoge. (te ngjashme).  Dr Hans Henrich Reckėeg bėri njė eksperiment me mishin e derrit, eksperiment tė cilin na e pėrshkruan kėshtu: "Vendosa tė bėj eksperimente mė bindėse me kafshė eksperimentale. Pėr kėtė bleva njė fis minjsh tė bardhė dhe i futa nė tridhjetė enė prej qelqi dhe bėra eksperimente tė ndryshme ushqimi nė grupe tė ndryshme. Rezultatet i pėrshkrova nė librin tim "Homotoksinet dhe homotoksitet - bazament i njė sinteze tė medicines. " 1995.  Minjtė eksperimentalė tė ushqyer me mish derri kanė prirje pėr kanibalizėm.  Gjatė rritjes sė tyre u paraqit kanceri nė pjesė tė ndryshme tė trupit tė tyre. Edhe minjtė e ushqyer me ushqim tė rėndomtė, kishin shenja tė sėmundjes, u molepsėn por jo me kancer, kanibalizėm dhe sėmundje tė tjera vdekjeprurėse. Pasi kisha pėrfituar njohuri tė shumta mbi veprimin toksik tė mishit tė derrit, treguan edhe prova tė tjera mbi veprimin helmues tė tij. U njoftova qė qentė e racės "bokser" nuk guxojnė nė asnjė mėnyrė tė ushqehen me mish derri, sepse sėmuren shpejt me sėmundje tė lėkurės dhe tė organeve tė brendshme.  Eksperiment i ngjashėm ushqimi ėshtė bėrė edhe me kafshėt e cirkut, posaēėrisht me luanin dhe tigrin. Kur kėto kafshė ushqehen me mish derri bėhen pėrtacė e tė majmė, pėrveē kėsaj vuajnė prej tensionit tė lartė tė gjakut, gjakderdhjes nga hundėt e cila mė pas bėhet shkak i vdekjes sė tyre.  Njė pronar i rritjes se troftave mė tregoi se ėshtė nė gjendje qė pėr njė ditė t'i zhdukė tė gjitha troftat e tij duke i ushqyer me mish tė grimcuar derri .  Ai gjithashtu tregon: "Ky tregim ėshtė rezultat i njė eksperimenti tė padėshiruar. Pėr kėtė mė kanė informuar kolegėt e mi qė kanė marrė pjesė direkt nė tė. Gjatė luftės sė dyte botėrore nė frontin verior Afrikan qė e drejtonte gjeneral Fermarshall Romel u sėmurėn shumė ushtarė gjerman nga e ashtuquajtura "ulcera tropike" d. m. th prej tė thatit nė kofshėn e kėmbės, si pasojė e sė cilės bėheshin tė paaftė pėr luftė. Ata shtroheshin disa javė nėpėr spitale dhe sė fundi i largonin prej frontit.  Mjekėt i provuan tė gjitha metodat e shėrimit si hemoterapinė etj por tė gjitha ishin tė pasuksesshme. Pastaj mjekėve u lindi ideja se i thati nė kėmbė paraqitet dhe ka lidhje me ushqimin pasi popullata vendase nuk ishte pėrfshirė nga kjo sėmundje. Menjėherė u mor vendimi qė ushtarėt tė ushqeheshin pa mish derri. S'kaloi shumė kohė dhe kjo sėmundje u zhduk.  Fakti qė mishi i derrit ėshtė i dėmshėm dhe shkakton helmime, mė ishte bėrė i njohur qė para luftės. Atėherė pranoja se mishi i freskėt i derrit ishte i dėmshėm por jo edhe mishi i thatė, suxhuku dhe prodhime tė tymosura tė mishit tė derrit. Kjo lajthitje mė ndodhi sepse mishi i freskėt i tij shkaktonte sėmundje akute, ndezjen e zorrės sė verbėr, ndezjen e fshikėzės sė urinės, ulcerėn si dhe shumė sėmundje tė tjera nė organet gjenitale.  Disa vite mė vonė mu dha rasti tė mėsoj nga eksperimenti i ndėrrimit tė ushqimit popullsisė sė pėrgjithshme gjermane.  Ky eksperiment i padėshiruar i ndėrrimit tė popullsisė ndodhi vitet e para gjatė dhe pas luftės sė dytė botėrore.  Gjatė viteve tė varfėrisė, gjatė luftės dhe veēanėrisht pas saj qė me reformėn monetare tė vitit 1948, kur arriti kulminacionin populli Gjerman ishte i shėndetshėm. Tė paktė ishin ata qė kishin mundėsi tė ngopeshin. Mish derri s'kishte aspak, ndėrsa mishi nė lloje tė tjera ishte nė sasi tė vogla; kurse bukė, pemė dhe perime nė sasi tė bollshme.  Gjatė asaj kohe s'kishte asnjė rast tė zorrės se verbėr, asnjė rast tė ndezjes sė fshikėzės. Po ashtu u zhdukėn sėmundje si reuma, infarkti, tensioni i lartė i gjakut, sėmundjet ngjitėse etj.  Por menjėherė pas reformės monetare, kur mishi dhe dhjami i derrit pėrsėri u gjendėn nė treg me sasi tė mjaftueshme, ndėrroi tėrėsisht pasqyra shėndetėsore e mbarė popullatės Gjermane.  Tė gjitha llojet e sipėrpėrmendura, filluan tė bėjnė kėrdinė nė popullsi.  Veēanėrisht tmerruese ishte shtimi i madh i tė sėmurėve prej kancerit. Shumė pacientė tė moshės 60-70 vjeēare, tė cilėt deri atėherė kishin jetuar pa vėshtirėsi u sėmurėn papritmas. Nė organet e tretjes e mė vonė u paraqitė dhe kanceri. Zhvillimi i kėtyre ngjarjeve ishte aq instiktiv e biologjikisht i kuptueshėm saqė prej tyre kishte udhėzime tė sigurta se prejardhja e kėtyre sėmundjeve ka lidhje me helmimin. pėr kėtė kanė raportuar edhe nė revistėn mjekėsore tė Mynihut nr, 12. 1952, nė punimin tim tė parė mbi homatoksinet.  Pas shumė vitesh me eksperiencė mė tė madhe, u vėrtetua se shumė sėmundje si artriti, artroza dhe sėmundje tė tjera tek gratė kanė lidhje me konsumin e mishit tė derrit  Pėrveē kėsaj derri me ndyrėsinė e tij, pėrhap shumė sėmundje mė kryesoret e tė cilave janė: Dizanteria , Fruthi i derrit, Krimbat e peshkut etj  www.mesazhi.com

   Ora ėshtė 15th December 2018, 03:42