KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Naim Frasheri

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Naim Frasheri

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 01:57

  Fjalet e Qiririt

  Nė mes tuaj kam qėndruar
  E jam duke pėrvėluar,
  Qė t'u ap pakėzė dritė,
  Natėnė t'ua bėnj ditė.


  Do tė tretem, tė kullohem,
  Tė digjem, tė pėrvėlohem,
  Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
  Njėri-tjatėrin tė njihni.


  Pėr ju do tė rri tė tretem,
  Asnjė ēikė tė mos mbetem,
  Tė digjem e tė qanj me lot,
  Se dėshirėn s'e duronj dot.


  Unė zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
  Po tė digjem me dėshirė,
  Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.


  Kur mė shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam ndė jetė
  jam nė dritėt tė vėrtetė,


  Unė jam nė shpirtin tuaj,
  Mos mė kini pėr tė huaj,
  M'ėshtė falurė durimi,
  Andaj po digjem si trimi,


  Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
  Tė mos mbeti n'errėsirė.
  Jakėni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,


  Nė shpirt kam dashurinė,
  Pa digjem pėr njerėzinė,
  Lemėni tė pėrvėlohem,
  nukė dua mė tė ftohem,


  Dua ta djek trupn' e kretė
  Pėr atė zotn' e vėrtetė.
  Me zjarr ta djek mushkėrinė
  E tė tretem pėr njerinė,


  Bashkė me gėzimt tė tija
  tė vete te perėndia.
  Unė dua njerėzinė,
  Mirėsin' e urtėsinė.


  Nė bėhi shokė me mua,
  Nė mė doni si u dua,
  Njėri-tjetėrin nė doni,
  Tė paudhė mos punoni.


  O zėmėra fluturake,
  Qasju pakė kėsaj flake!
  Mase krahėt t'i pėrvėlon,
  Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.


  Unė duke pėrvėluar,
  Njerėzit i kam ndrituar.
  Kam qėnė mik me njerinė,
  Andaj i di e mė dinė.


  Gjithė tuajt' i kam parė,
  Mėm' e at' e fis e farė,
  Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
  Qė rrininė mė kėtė vėnt.


  Edhe sot nėr ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe unė si ju jam ndruar
  E jam pėrzjer' e ndryshuar,


  Pa jam bėrė shumė herė
  Zjar e uj' e balt' e erė.
  Jam njė shkėndijė pej qielli
  dhe njė drudhėzė pej dielli.


  Edhe ndėr qiej fluturonj,
  Edhe brėnda nė det qėndronj,
  Shumė herė fle nė baltė,
  Diku ndodhem dhe nė mjaltė


  Bėnem qėngj e kec i pirė,
  Lul' e bar e gjeth i mbirė.
  Dua shumė fjalė t'u them,
  Po trėmbem mos i bėnj ujem.
  E ku shkruhenė nė kartė
  Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Naim Frasheri

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 01:58

  Mejtimi

  Rri mejtohem shumė herė
  Tek perėndon yll'i zjarrtė,
  Edhe hapetė njė derė,
  Soje rrjeth njė drit' e artė.
  Retė, nga pak' e nga pakė,
  Marrėn njė tjatėr fytyrė,
  Bėnenė tė kuqe flakė,
  E deti ndrin si pasqyrė.
  Oh! sa tė bukura janė
  Fushatė qė gjelbėrojnė,
  Qiejtė qė s'kanė anė,
  Luletė qė lulėzojnė,
  Zoqthitė qė flasin belbėr
  E fluturojnė ndė erė,
  Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
  Deti i qet' e i gjerė,
  Lumi qė nxjerr oshėtimė,
  Qė bubullin nėpėr male
  Dhe ikėn me fishėllimė
  Nėpėr fusha me ngadale,
  Brigjet' e veshurė me bar,
  Me lule, me gjeth, me fletė,
  Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
  Ahu me krye pėrpjetė!
  Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
  E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
  Shoh njė plep, njė vith a lis,
  Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
  Hap sytė dhe pėrqark shikonj
  Fushė, limė, brigje, male,
  Edhe tė shkuarat kujtonj
  Njė nga njė, dalengadale.
  Pėr ata qė janė ndarė
  Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
  Edhe mė s'i kemi parė,
  Qė i patmė shpirt edhe shok,
  Zėmėra mė pėrvėlohet
  Edhe them vallė ē'u bėnė,
  Kur shoh qė koha po ndrrohet
  Dhe tė mugėtit ka rėnė,
  Po rrjeth nėpėr hapėsirė
  Edhe sa vete po shtohet,
  Lint nata me errėsirė,
  Dheu e qielli ndryshohet.
  Kėshtu rrotullohet moti,
  Yjt' e hėna sytė hapin
  Dhe pas nomit q'u vu Zoti
  S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
  Lumi me njė psherėtimė
  Ikėn edhe vete nė det,
  Dėgjohet njė bubullimė,
  Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
  Duke shkuar dit' e net,
  E duke ndėrruarė moti,
  Vemi si lumi nė det,
  Nga Zoti, prapė te Zoti.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Naim Frasheri

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 01:58

  Dėshira

  Zot!
  Sot
  Jam,
  Kam,
  Shoh,
  Njoh,
  Rronj,
  Shkonj;
  Kam gas
  Dhe flas
  E them
  Tė kem
  Ditė,
  Dritė,
  Jetė,
  Vetė,
  Ah, dua,
  Qė thua,
  Tė mos vdes,
  Po tė mbes
  Pėrjetė
  Tė ketė
  Shpirti im
  Pa mundim
  Shėndenė
  Tė jenė
  Me mua
  Sa dua.
  Sonte jam gjall',
  E jam mirė,
  Po kam dhe mall
  E dėshirė,
  Zot i vėrtetė
  I gjithėsisė!
  Tė rronj pėrjetė
  Ndaj njerėzisė!
  Ti ke nė dorė,
  Ēdo gjė qė tė duash;
  Nukė je i gjorė,
  Arrin qė tė thuash;
  Pa bėhenė gjithė ē'dua,
  Po tė mė dėgjosh mua,
  Le tė bėhetė thua,
  Dhe gjithė janė bėrė!
  Atė qė thua ti vetė,
  Zot i math e i vėrtetė!
  Ajo bėnetė nė jetė,
  Edhe mbaronet' e tėrė!
  Ti epi jetė njerėzisė,
  Shto e beko dhe bagėtinė,
  Se ti je Zot' i gjithėsisė,
  Nė dorėz' e ke mirėsinė
  Njerėzis' epi jetė tė gjatė,
  Mundimet fare nga jeta ngreji,
  Djepinė shkret' e lugėnė thatė
  Mos e shih kurrė, po mbushur leri.
  Fal
  Dhe ep
  Gjithė ē'ke
  Nga tė mirat,
  E tė pėshtirat
  Hidhi kėtje,
  A vari mė ndonjė grep,
  A mbuloji mė ndonjė mal,
  E lėrė vetėm mirėsitė,
  Fal edhe dritė e jet' e ditė
  Le tė prehet gjithė njerėzija
  E tė mos ketė kurrė tė kėqija;
  Ligėsitė, djallėzitė e marrėzitė
  Le tė mos rrojnė paskėtaj edhe njė ditė
  Veē mirėsija nė kėtė jetė tė mbretėronjė,
  Urdhėri yt, puna jote, Zotth' i math e i vėrtetė,
  E v^ėrteta le tė rronjė, gėnjeshtra le tė pushonjė
  Bėj si tė duash, ē'tė them unė Zot i vėrtetė? Ti e di vetė!
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Naim Frasheri - Gjuha e zemres

  Mesazh nga Leriona prej 2nd September 2008, 00:36

  Naim Frasheri - Gjuha e zemres

  Flet natyra ne ēdo ēast ne kete bote
  Dhe te fshehten qe ka brenda, shkoqur thote.
  Kush mund t’i thote keto te fshehta me gjuhen e thashethemeve?!
  Sepse kush me fjal’ ato shpjegon
  ose nga te trupezuarit eshte ose vetveten shpreh.
  Kaq te fshehta i thote era trendafilit,
  Keto thote dhe renkimi i bilbilit.
  Gjithe sendet dhe ē’permban kjo gjithesi
  Nxjerrin, shfaqin, kaq te fshehta dhe ēudi.
  Reja, era, lumi, deti i shkumbezuar,
  Malet, fushat dhe livadhet e bleruar,
  Qielli, yjet dhe te tjera nje nga nje,
  Flasin qarte, flasin bukur sa s’ka me.
  Prandaj zemres kjo gjuh’ i eshte dhene
  Qe t’i thot’ asaj te fshehten e pathene.
  Fjalet e kesaj gjuhe degjojini o dijetare,
  O rrugenjohes te dijes, o zbulimtare.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Naim Frasheri - Ti, Shqiperi, Me Jep Nder

  Mesazh nga Leriona prej 2nd September 2008, 00:38

  O malet e Shqipėrisė dhe ju, o lisat e gjatė,
  fushat e gjera me lule, qė ju kam ndėr mend ditė e natė.

  Ju bregore bukuroshe dhe ju, lumenj tė kulluar,
  ēuka, kodra, brinja, gėrxhe dhe pyje tė gjelbėruar!

  Do tė kėndoj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni,
  o vendėthit e bekuar, ju mendjen ma dėfreni…
  Ti, Shqipėri, mė jep nder, mė jep emrin shqiptar,
  zemrėn ti ma gatove plot me dėshirė e me zjarr!

  Sponsored content

  Tema Re: Naim Frasheri

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 26th May 2018, 23:19