KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  AnTon Z. Cajupi

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema AnTon Z. Cajupi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 01:59

  Mėmėdheu


  Mėmėdhe quhetė toka
  ku mė ka rėnurė koka,
  ku kam dashur mėm'e atė,
  ku mė njeh dhe gur' i thatė
  ku kam pasurė shtėpinė,
  ku kam njohur perėndinė,
  stėrgjyshėt ku kanė qėnė
  dhe varret q'i kanė vėnė,
  ku jam rritur me thėrrime
  ku kam folur gjuhėn time,
  ku kam fis e ku kam farė,
  ku kam qeshur, ku kam qarė,
  ku rroj me gas e me shpres,
  ku kam dėshirė tė vdes.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: AnTon Z. Cajupi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:00

  Vaje


  Qė ditėn qė vdiqe, qė kur s'tė kam parė
  Lotėt qė kam derdhur, s'mė janė dhe tharė
  Shumė vjetė u bėnė sot u mbushen dhjete
  Qė kur mė ke lėnė dhe s'tė shoh ne jete!


  Nė ē'kopshte me lule ke qėndruar vallė?
  S'tė vjen keq pėr mua?S'tė vjen mallė pėr djalė ?
  O ėngjėll I bukur mos meno nė botė
  Kthehu tė tė shomė tė na mbeten lotė


  S'rrojmė dot pa tynė ti si rron pa neve?
  Motėmot qė rrojtėm bashkė s'mė urreve
  Atje tek rri janė qipariz' e varre
  Kthehu tė tė shomė mos na lėr pėrfare


  Mos na lėr tė gjorė me zemėr tė ngrirė
  Kthehu tė gėzohesh kur tė shoē tėt birė
  E ke lenė foshnje tani u bė burrė
  S'arrite ta rritje s'tė ka parė kurrė


  Pėr ty shumė herė ēoē do tė mė thotė
  Por s'mund ti pėrgjigjem se mė mbytin lotė
  Kthej kokėn mėnjanė dhe vėshtroj pėrpjetė
  Duke psherėtitur te zot' I vėrtetė


  O zot I vėrtetė s'tė erdhi keq pėr djalė
  Kur i more mėmėn dhe mė le tė gjallė
  Tė mė keshe marrė do tė qe mė mirė
  Dhe tė rronte mėma tė rriste tė birė
  Me se rrojnė foshnjat ēi rrit ēiliminjtė
  Dashuri e mėmės dhe pėrkėdhelitė
  Doje dritė o qiell more dritėn time
  dhe ma mbushe jetėn plot me hidhėrime
  Tani rroj pa shpresė ndaj s'dua tė rroj
  Se dhe perėndinė tani s'e besoj.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: AnTon Z. Cajupi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:00

  Dashuria

  E mban mėnd, moj Marė,
  dashurin' e parė?
  Njeri nuk e gjegji,
  se jeshmė te vegji.
  Unė pa ty s'rrojė,
  vij' e tė kėrkojė;
  tl pa mua s'rroje,
  vij' e me kėrkoje.
  Nė lule me erė
  putheshim ngahere,
  dhe si burr' e grua
  losnim nėnė ftua.
  Njė ditė, tė dyza
  losnim mbylla-syza:
  U fshyem pa dukur
  Cinė tė besoj taninė,
  perėndin' a dashurinė?
  Perėndi nė kėte jetė
  ėshtė dashuria vetė.
  ------
  Bukuria jote, leshėrat e tua
  posi pėndė korbi, tė gjata
  mbi thua,ballėtė si diell,
  faqetė si mollė,qafa jot' e gjatė,
  mesi yt i hollė,sisėtė si shegė,
  dhėmbėt si thėlpėnjė,buzėt si
  burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
  dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
  kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
  gjithė mė kėnaqin, tė tėra t'i dua,
  po zėmėra jote u bė gur pėr mua!
  -----
  Pika-pika bie shiu
  dhe dėbora flokė-flokė,
  vetėtin e fryn veriu,
  breshėri kėrcet mi tokė!
  Le tė fryjė er' e ftohtė,
  s'ka ē'mė bėn dimėri mua:
  Dashuria mė mban ngrohtė,
  se pushtoj atė qė dua.
  Kur fryn era me tallas,
  kur bie dėbor' e shi,
  sa flė njeriu me gas,
  kur ka mikenė nė gji!

  Sponsored content

  Tema Re: AnTon Z. Cajupi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 20th June 2018, 12:58