KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Lasgush Poradeci

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Lasgush Poradeci

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:01

  Dimėr

  Shpirti im qe sot y mbyll
  Dhe gezimin m'a perzuri.
  Neper mal e neper pyll
  Zu debora prej qekuri.

  Bjene floket nje-nga-nje
  Mi katundin e shkretuar.
  Dyke mardhur nene te
  Dheri fjet e ri mbuluar

  Flet nga-dal e shpirti im,
  Dhe ne zi pikoj si fleta,
  Pa me qit as pipelim
  Tere fili, tere jeta.

  Ne kaq heshtje-e qetesi
  Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
  Psheretin me ze te ti
  Jet' e trembur se mos vdesi...
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Lasgush Poradeci

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:01

  Kush ta fali bukurine

  Kush ta fali bukurine
  Qe t'e me trerosh te zine!

  Kur te pashe per te vluar,
  Pellumbeshe pende-shkruar,
  Bubu!plumb ne kraharuar,
  Plumb qe vret dyke gjemuar!

  Mbledhur shoqet me nje qoshe,
  Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
  Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

  Pa me syckezat e tua,
  Sy-larme!c'me fole mua.

  Leshrave t'ju binte hija,
  Yll i ndezur me shkendija,
  Ndezur mun ne mes ne balle,
  Te me vesh ne dhe te gjalle.

   Ora ėshtė 20th April 2018, 18:13