KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Dritėro Agolli

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:03

  Ketu s'do jem


  Ketu s'do jem do jem larguar
  Ne toke I tretur si te tjeret
  Ne kafenene e preferuar
  Nuk do me shohin kamarieret

  Dhe neper udhet ku kam ecur
  S'do ndihet kolla ime e thate
  Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
  Nje qipariz si murg I ngrate

  Ti do trishtohesh atehere
  Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
  Dhe kur ne xham te fryje ere
  Do qash me eren dalengadale

  Por kur te jesh merzitur shume
  Ne raft te librave kerkome
  Aty do jem I fshehur une
  Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
  Ti si dikur me mall do qeshesh
  Si nje blerim pas nje rekeje.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:03

  Pelegrini


  Une jam prej kohesh pelegrin
  udhetar ne vendin e shpreses se thyer
  jam ndare pa dashur nga karvani im
  mes shtigjeve nga vapa e shirat gryer.


  Kerkoj karvanin tim ne rene e shpat
  karvanin qe e ka ndruar drejtimin me kohe
  ndaj ne udhe jam krejt i humbur,jam fillikat
  me shami te grisur lidhur ne koke.


  Per uje buza ime u dogj u be zhur
  dhe syte me shpojne nga shterja e lotit
  me duhet te arij karvanin e tretur qekure
  capitur mes vapes,mes shiut e te ftohtit.


  Une jam prej kohesh pelegrin
  shtegtar i karvanit te humbur
  dhe bart ne kuriz nje premtim
  te dhene gjysherve te mundur.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:03

  Malli per heronjte


  S'ka heronj,herojte i perzume
  me lavdi perdite i nanuritem
  dhe me lajka dalngadal i vume
  nje nga nje ne prehje dhe ne gjume.


  S'ka heronj,heronjte u merziten,
  prisnin endrat,endrat u vonuan
  duke pritur heshten e dremiten
  dhe ne nina-nana u kenduam.


  C'digjeni nga malli per heronjte?
  kushedi kur kthehen nga kjo ane
  C'i kerkoni?Pritja eshte e kote
  S'ka heronj,tani ka pelivane!
  Heshtja  Cigarja u dogj gjer ne fund,
  Mbi tryeze gjumi me mori
  ne xhamet era perdet s'i tund
  dhe hesht koridori.


  Me koke ne tryeze te flesh,
  te shohesh endra te blerta...
  Sa ndot...Te zgjohesh e prape te gjesh
  ne qoshe te vjellat e lena nga jeta!
  Kujdes me fjalen  Kujdes me fjalen,zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri
  Pushteti i fjales eshte i vecante
  Gatuan male dhe kakerdhi.


  Me fjalen rrjedhin perenj me mjalte
  Pikojne cezma me helm te zi
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!


  Nga fjala humben Jude e Pilate
  Stratege e mbreter me mbreteri
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!


  Kur fjala nxiret nga buzet jashte
  Si dallendyshja s'vjen ne shtepi
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!


  Une fjalen vete e shtroj ne karte
  Dhe brenda syve se c'eshte e di...
  Kujdes me fjalen zonjez me cante
  Kujdes me fjalen dhe ti zoteri!
  Varferia
  Kishat e shembura
  Malli per heronjte
  Kujdes me fjalen
  Heshtja
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:04

  Nje shkrepese


  Ndizme, vella nje shkrepese
  nen qiellin e zi,
  Nje shkrepese te brishte shprese
  ne erresiren me shi.

  Ne erresiren e dhjamur si pelte,
  Kur ndihet te zbrese acar.
  E dini c'do te thote nje shkrepese,
  Nje fije e holle si bar?
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:04

  Berberi


  Shume njerez ka qethur berberi ne jeten e gjate
  atje ne floktoren e ktheses se ruges NAIMI
  shume vdiqen fatmire a te ngrate
  shume u vrane ,u burgosen dhe jeten u mori mergimi.


  Qethi djaj e fisnike ,e kusare dhe mjaft deputete
  dijetare e memure,kaptere e plot gjenerale
  presidente te shkuar e te ardhshem,dramaturge e poete
  kardiologe e xherahe,e dentiste qe shkulin dhembe e dhemballe


  Ah,nga gjithe mullaret me koka cna mbeten
  po te bente berberi nje album nga koket e qethura
  sigurishte do i hapej nje nam tere jeten
  si poetit te shquar ne librin me vjersa te zgjedhura.


  Ja ky flok i takonte filan presidenti
  filan presidenti qe vdiq a mbaroi i burgosur
  keto balluke i mbante kusari me i madh i qytetit
  kurse ato me tutje nje pusht i brengosur.


  Keshtu do lexonin te zgjedhurat floke si liber
  nga vetite e prodhimit te leshit ne kokat shqiptare
  lere lere berberi vertete do te bente nje Bibel
  po te kishte ne koken e vet dy-tri pare
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:05

  Nje mendim vetetimthi


  I humba te gjitha, po lypes s'u ktheva,
  S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
  C'u bene vajzat me te bukura Drita, Maria dhe Eva?
  Atyre doren me gaz mund t'ua mbaja.

  Po te gjitha ato u plaken si une
  Dhe bukurine e dikurshme s'e kane,
  Megjithate drejt tyre synoj nganjehere me shume
  Sesa drejt guhakerve me qyrk e fame.

  I humba te gjitha, me mbeten vetem kujtimet dhe kockat,
  Me mbeti lekura dhe bebja e syrit tok me shkendijat.
  Tani perballe shtepise sime kendojne bretkosat,
  Gezohem se jane te gjitha te mijat
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:05

  Mos ma kujto


  E shkuara ka caste dhe ore te hidhura, mos ma kujto
  per shembull, me pe me duar te lidhura, mos ma kujto!

  Per shembull me pe ne rruge te pire, mos ma kujto,
  Te pire e te humbur, te share e te grire, mos ma kujto!

  Per shembull me rrahen dy-tre vagabonde, mos ma kujto,
  Tek shihja nje grerez tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!

  Per shembull pesova diku nje disfate, mos ma kujto,
  Dhe gjumi s'me zinte me dite e me nate, mos ma kujto!

  Per shembull me pe duke ecur e qare, mos ma kujto,
  Mbeshtetur pas murit me zemer te vrare, mos ma kujto!

  Per shembull me pe duke ngrene e genjyer, mos ma kujto,
  Te prishur, te shturur, te rene e te thyer, mos ma kujto!

  Per shembull ne shtrat s'u bera per burre, mos ma kujto,
  I turpshem i drodha si qengj nen lekure, mos ma kujto!

  E shkuara ka ore dhe caste te hidhura, mos ma kujto,
  Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto!
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:05

  Vdekja e Nenes


  U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,
  U be si pulebardhe e lehte
  Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita
  Renkoi e fluturoi mbi rete

  Andej u fsheh si ylli Aferdita
  Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!
  Vec ndodh qe vale e endrrave te trishta
  E sjell ne breg te shtratit tim si shpeze
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:06

  Kur njė mėngjes

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohesh:
  "Ti cele heret, moj bajame!"
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:06

  Pulebardha

  Pulbardhen ne reren e lagur e gjetem,
  E kishte thyer kemben nen gjurin e brishte.
  E kishin lene shoqet ne bregun e detit vetem.
  E kishin lene e askush nuk e priste.

  Pulbardhen ne dhomen tone e shpume
  E u mesua me ne si njeriu i shtepise.
  Vec nga dritarja shikonte detin me shkume
  Dhe valen qe ngrihej mes shiut dhe stuhise

  Jetoi pulbardha shume ne dhome
  Po humnbi papritur nje dite,
  Nje dite kur deti hidhej mbi reren e njome
  Nje dite kur vinin stuhite..

  Dhe shkuam ne det ta kerkonim,
  Kur vala me valen si deshet kokat kishin perpjekur
  Dhe era dhe rete renkonin
  Dhe e gjetem pulbardhen te vdekur...

  E pame!
  Kishte hapur krahet e bardhe ne reren e njome
  E pame!
  Ndofta nuk donte te vdiste ne dhome...
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:06

  I Perndjekuri I Dashurise

  Une jam i burgosuri yt
  Rroj me prangat qe ti me ke vene
  Po cudi as qelia s'me mbyt
  Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze
  Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
  Une i putha duart e tua
  Eshte rast i pashembullt ta dish
  Qe xhelatin ta puth a ta dua
  I perndjekuri yt erotik
  I perndjekur te mbetet gjithmone
  Erotim i mire a i lig
  Hidhmi duart ne fyt, torturome
  Ky burgim sa do zgjase s'e di
  I perjetshem do kisha deshire
  Vec ti eja me shih ne qeli
  Te perndjekurit tend i vjen mire.
  Dritero Agolli...
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:07

  Kesaj nate me hene te vjeshtes

  Kesaj nate me hene te vjeshtes
  Dola fushes te bredh kuturu.
  Rete shtohen me vrap pa reshtur,
  Hena duket aty-ketu.
  Porsi vete mendimet e mia
  Po me shtyhen nder mend me shpesh
  dhe pas tyre gjithnje gjendesh ti
  si kjo hene qe duket mes resh.
  Hena shpejt do te zhduket dhe netet
  do te mbeten pa te, kurse ti
  ne enderrimet e mia pa jete
  perendim s'do te kesh kurrsesi.
  D.Agolli
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:07

  Enderr e prere

  1.
  Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
  Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
  Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
  Dhe ende s'ka dale nga plisi kercelli i misrit
  Ne enderronim te benim nje anije,
  Kurkush s'e mendonte me c'dru do ta ngrinim,
  Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
  Dhe vela ti vinim.
  Bodrumet e saj t'i mbushnim me poce me vere
  Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
  Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
  Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.
  2.
  Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
  Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
  Kerkojme patkonj e s'na jep njeri hua,
  S'e gjejme as nallbanin e marre.
  Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
  ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
  Tani dhe kali calon e s'na ha as barin e njome;
  me sy si gota na sheh si te huaj...
  3.
  Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
  Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
  Te gjitha ato qe ti u thoshje "sorkadheve",
  Kur grisnin fustanet ne driza.
  4.
  Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
  Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
  Ne enderronim nje vdekje me te mire:
  Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.
  Dritero Agolli

  Sponsored content

  Tema Re: Dritėro Agolli

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 20th April 2018, 00:51