KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Fan S. Noli

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Fan S. Noli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:19

  Anės Lumenjve

  Arratisur, syrgjynosur,
  Rraskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Ku e lam' e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Anės detit i palarė,
  Anės dritės i paparė,
  Pranė sofrės i pangrėnė,
  Pranė dijes i panxėnė,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.


  Se ē'e shempnė derbederėt,
  Mercenarėt dhe bejlerėt,
  Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
  Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
  Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
  Ē'e shkretuan anembanė,
  Nėnė thundrėn e pėrdhunės
  Anės Vjosės, anės Bunės.


  Ēirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, ēarmatosur,
  As i gjall', as i varrosur,
  Pres njė shenj' e pres njė dritė,
  Pres me vjet' e pres me ditė,
  Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
  Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
  Lark prej vatrės dhe prej punės,
  Anės Rinit, anės Tunės.
  Ēakėrdisur, batėrdisur,
  Pėrpėlitur dhe zalisur,
  ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.


  Dhe njė zė vengon nga lumi,
  Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se pėlcet, kėrcet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjėmon trumbeta.
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar' e punėtorė,
  Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!


  Ky ilaē e ky kushtrim
  mė bėn djal' e mė bėn trim,
  mė jep forc' e mė jep shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Se pas dimrit vjen njė verė,
  qė do kthehemi njėherė,
  pranė vatrės, pranė punės,
  Anės Vjosės, anės Bunės.


  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes' e shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fan S. Noli

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:19

  Moisiu ne Mal


  Ngjitet pėrpjetė Malit tė shkretė
  Krye-Profeti trimi me fletė,
  Tė bisedonjė me Perėndinė
  Pėr Palestinė.


  Arrin nė majė lart i kapitur,
  Qėndron me frikė, pret i tronditur,
  Dhe Jehovaj i flet prej njė reje
  Me zė rrufeje:


  "Ti dhe tė tjerėt pleq do tė ngelni,
  Tokėn e Shenjtė kurrė s'e shkelni
  Skllevėr, bij-skllevėsh, s'e meritoni
  Se liri s'doni!"


  Krye-Profetit dita i ngryset
  Dhe shpirt-kėputur pėrdhe pėrmbyset
  Me lot nė sy, me zemėr tė ngrirė
  I lyp mėshirė.


  Pse kaqė gjatė, Zot, m'arratise,
  Pse mė pėrplase, mė pėrpėlise,
  Pse shpresėn dyzet vjet ma ushqeve,
  Dhe sot ma preve?


  "Nėm Dhen' e Lirė! Zot ku ma ke?"
  "Shiko, i tha, dhe ja ku e pe."
  Sė largu Zoti ia pasqyron,
  Dhe e shikon.


  Ja Nazareti, ja Bethlehemi,
  Lum' i Jordanit, Jerusalemi,
  Mal' i Sionės, Bethsaidaja,
  Dhe Golgothaja,


  Sheh gasn' e pritmė pėr djalėrinė
  Dhe shkretėtirėn pėr pleqėrinė,
  Atje sa bukur, kėtu sa zi,
  O Moisi.


  Kėtej ka dimrin, andej prėnverėn,
  Kėrkon parajsėn, vdes nė Skėterrėn;
  Ajme, sa vrer, sa keq e sa zor,
  Liberator!
  avatar
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 28
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  Tema Re: Fan S. Noli

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 9th November 2008, 14:41

  study super

  Sponsored content

  Tema Re: Fan S. Noli

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 11th December 2018, 20:54