KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Asdreni

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Asdreni

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:26

  Dua

  Mbi bar dua tė prehem,
  tė kėndoj, tė dėfrehem,
  tė shoh rreth bagėtinė,
  kur hanė dhe pinė;

  tė shoh fushat e blerta,
  bimėt kur i fryen era,
  njerzit kur punojnė
  dhe ēupat kur kėndojnė!

  Ah, dua dhe lulet,
  kur i shfaqin pekulet,
  dhe fluturat qė venė,
  mbi to dua tė jenė;

  bilbili t'ia thotė
  nėn diellin e ngrohtė.

  Dua dhe Shqiperinė,
  se atje kam shtėpinė,
  kur rrija nepėr ferrat
  edhe lozja me sheqerrat;

  pėr kėtė kam dėshirė
  dhe s'dua mė mirė,
  atje dua tė shkoj,
  sa tė jem e tė rroj!
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Asdreni

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:26

  I dashur Atdhč

  Me vite jam larguar,
  i dashur Atdhč,
  por nuk tė kam harruar,
  se shumė i ėmbėl je.

  Kjo zemra mė kėndon
  pėr ty, o Shqipėri,
  por prapė mė lėngon,
  se je nė varfėri.

  Tė fala tė dėrgoj,
  kėndej ku jam Atdhč,
  gjithnjė po tė kujtoj,
  se birin tėnd mė ke.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Asdreni

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:27

  Himni i Flamurit

  Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
  Me njė dėshirė me njė qėllim,
  Tė gjithė Atij duke u betuar,
  Tė lidhim besėn pėr shpėtim.


  Prej lufte veē ai largohet,
  Qė ėshtė lindur tradhėtor,
  Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
  Po vdes, po vdes si njė Dėshmor.


  Nė dorė armėt do ti mbajmė,
  Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
  Tė drejtat tona ne s'i ndajmė,
  Kėtu armiqtė s'kanė vend.


  Se Zoti vet e tha me gojė,
  Qė kombe shuhen pėrmbi dhč,
  Po Shqipėria do tė rrojė,
  Pėr tė, pėr tė luftojmė ne.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Asdreni

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:27

  Sa tė dua o Shqipėri

  Sa tė dua, o Shqipėri,
  sa me mall ndiej e sa dėshirė,
  pėr ty gaz e dashuri
  mu nė zemėr mė ka mbirė!
  Se pėr mua, o Atdhč,
  je njė lule aq e vyer,
  sa nuk gjendet pėrmbi dhč
  shpirtin tim pėr tė ushqyer!
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Asdreni

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:27

  Vlorės

  Ti je balli me florinj,
  ti je lulja e Shqipėrisė
  dhe trumbeta e lirisė.
  Pleq qė ngjalle dhe tė rinj,
  tėrė kombi tė sjell nder,
  me lavd emrin ta ka shkruar
  se ti trime vet' me duar
  fij't e flamurit ke tjerr!

  Je kurora me shkėlqim
  gurėshtrenjt', margaritarė,
  qė do mjeshtėr magjistarė
  t'i radhuan me qėllim.
  Zjarr lėshojnė, qė verbon,
  si yj rrotull tė shėndrisin,
  rreze njyrash, llamburisin,
  pėr sy bėrė qė lakmon!...

  ...Rrotull fqinjėt sa fuqi,
  sa mėnyra nuk pėrdorin,
  me pahir qė tė na korrin
  ēdo send, Vlorė, mban nė gji!
  Mund e bij ke pas' armiq,
  me syt' katėr gjith' pas arit,
  jasht' zakonit tė shqiptarit,
  qė s'shet besėn pėr ca fiq.

  Por ti, Vlorė, mos u dro!
  Mbaj mburojėn me qėndresė,
  se kush vetes i zė besė,
  e mat grushtin me kėdo.
  Se dhe Deti mik kur fle,
  n'ėndrrat kryen njė dėshirė
  mbret tė jet' e zot i lirė
  veē pėr tokėn q'i dha bč.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Asdreni - Lulekuqja

  Mesazh nga Leriona prej 2nd September 2008, 00:28

  Asdreni - LulekuqjaLulekuqja e mjera
  Asgjekundi s’ka shtepi
  E shkon jeten n’arrati
  Ajo s’eshte si te tjera
  S’ka stoli!

  Fushes, kodres, del vetiu
  Veres ngrohet, dimrit ngrin
  Vete shkunde, vete mbin
  Dhe, kur skuqe, vjen veriu
  Dhe e perfshin

  Neper kembe gjith’ e shkelin,
  Vend ne kopshtet ajo s’ka
  Dore ndihme kurrre s’pa;
  As e mbjellin, as e vjelin
  Shkoi u tha…

  Po vec ngjyra e saj si zjarri,
  Si nje yll qe xixellon
  Tere bota e imiton
  Eshte shenje per se mbari
  Nga shikon

  Ajo ngjyre kur ze shfaqet
  Mbreti frone shkon e le
  Njerez rober fare s’sheh
  Vjen e drejta del ne faqet
  Si Zot je

  Ajo ngjyre nd’ato flete
  Eshte shpresa qe tregon
  Nje te ardhme q’enderron
  Eshte flamuri yne vete
  Qe valon!
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Asdreni - Vjeshta

  Mesazh nga Leriona prej 2nd September 2008, 00:32

  Asdreni - Vjeshta


  U zhduk vapa,shkoi vera,
  dhe bilbili me s’kendon.
  erdhi vjeshta me te tjera,
  syri yne qe i shikon
  teret koha hapen ret
  ngjyra plumbi perseri
  duket prap tjetr jete
  qe natyra nderron tashti
  era fryen fletet bien
  pemet zhvishet si nga mot
  mali ,fusha me s’ka hijen
  qe e kishte gjer ne sot.
  bukurite jane zhdukur shiu e bryma zuri vend
  bari lulet kopshti i bukur
  u ndryshuan ne cdo kend.

  por e mire eshte vjeshta
  sepse bujku gjithmon punon
  per te vjelur sot ka vreshta
  neser arat po leron.
  njerezit ne cdo ane
  posa ngrihen ne mengjez
  neper fusha cdo gje kajn
  rendin mbledhin me kujdes.

  Pra me pune gjith te rrojme
  se vec puna ne na vlen
  sepse ndryshe s’trashegojme
  veren tjetr qe po vjen.

  Sponsored content

  Tema Re: Asdreni

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 20th April 2018, 01:03