KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Fatos Arapi

  Share
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:38

  E Paėndėrrta Ime

  Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
  E paėndėrrta ime.

  Vė kokėn nė gjoksin tėnd
  E tani pėrplasem
  Te kokė e njė tjetri.

  Mė duhet njė gjysėm ėndrre.

  Shigjetat e orės sė dorės
  Tutje i shtyjnė kalimtarėt,
  nė ditė tė rrėpirta tiranase.
  Shpirtra jo shpirtra qė shkojnė...
  Bri meje dikush flet me vete.
  pa e kuptuar besoj nė rrėfimin e tij.

  Dikush, prej zhgėnjirni tė egėr,
  mbėrthen kryqe tė reja.
  I hedh njė gjysėm leku
  Dhe blej kryqin tim.

  Tani qė ta ngre
  Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
  E paėndėrrta ime.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:39

  Nuk Mbyllen Dot

  S'kam fuqi mė as tė trishtohem
  Jemi anije pa spirancė
  Mes erėrave tė egra tė kundėrta.
  Peshqit Ilafazanė shurdhojnė qiellin
  Mė jepni ju njė copė ironie,
  Se nuk e gjej dot nė veten time,-
  Njė copėz ironie
  Sa gjysmėz e krahut tė zogut,-
  Tė mbrohem nga shirat e verdhė
  Tė predikimeve tė apostujve tė lajthitur.
  Tė gjithė na kanė faj dhe askush:
  Deshėm tė krijohemi nė asgjėsimin tonė
  Tani gjithė dritaret e shpirtit
  Janė hapur, bymyer e kalbur
  Nga shirat e lotėve,-
  Dhe s'mbyllen mė dot.

  Mund tė hyjė kush tė dojė.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:39

  Si s'tė Desha pak mė Shumė

  Unė e desha pėrtej vdekjes,
  Ashtu dashurova unė
  Edhe prap s'ia fal dot vetes:
  S'i s'e desha pak mė shumė...

  Pak mė shumė ku shpirti thyhet,
  T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
  Tė gėnjejmė mallin qė s'shuhet,
  Kujtimin tė gėnjejmė pak.

  Pėrtej vdekjes, pėrtej botėve,
  Atje ku nis "ca pak" tjetėr,-
  Asaj qė mė rri mes Zotave:

  "Si s'tė desha pak mė tepėr...".
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:40

  Gloria Victis (Lavdi Humbėsve)

  Sepse jemi ne humbėsit e mėdhenj.
  Artin e shkėlqyer tė humbjes
  Ne e kemi ngritur nė fat.
  Sepse ne, vetėm ne, dimė tė gabojmė.
  Ne gabojmė nė miqėsi, dhe humbasim.
  Ne gabojmė nė dashuri, dhe humbasim.
  Ne gabojmė nė shpresat tona, dhe humbasim
  Zaret e bardhė tė fateve tona
  Ne i hedhim para - dhe vazhdojmė
  T'i hedhim ato edhe mbasi ta kemi kaluar Rubikonin.
  Tė gjithė na kanė faj dhe askush.
  Tė tjerėt vetėm fitojnė,
  Ndėrsa ne jemi populli humbės

  I humbjeve tė mėdha. Zemra jonė
  Eshtė njė mollė e artė dhimbjeje.
  Nuk duam tė njohim pushtetin e errėt tė smirės,
  Dhe gabojmė, nuk e njohim
  Lakminė akrep tė pushtetit, dhe gabojmė.
  Sepse ne-vetėm ne! Dimė tė gabojmė.
  Kėmbėt tona tė zbathura janė ato gjethe vjeshte
  Qė bien dhe ecin nė rrugė; shpirti ynė
  Eshtė prej lėnde tė brymtė trishtimi,
  Tė gjithė mund ta vrasin.
  Tė tjerėt jo, ata janė fitonjės tė pėrjetshėm,
  Ata s'humbasin kurrė, sepse
  Kurrė nuk gabojnė.

  Ndėrsa ne gabojmė - ashtu siē dimė vetėm ne!
  Artin e shkėlqyer tė humbjes
  Ne e kemi ngritur nė fat.
  Dhe i kemi kthyer krahėt lavdisė fitonjėse.
  Ne njohim vetėm lavdinė e popullit
  Tė humbjeve tė mėdha. Sepse ne
  - po vetėm ne!-
  Jemi tė vėrtetė.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:40

  Akreonti Rrjedh po Karont nuk Ka

  Si tė kthehem prapa kur udhėn s'e di?
  Prej pikėllimi lumi buēitės i natės
  E unė rrah brigjet e errėta kėtu.

  Akeronti rrjedh po karont nuk ka.

  Tregomė njė va ku te kaloj.
  Ti i njeh guvat dhe vorbullat e frikshme.
  Tregomė njė va, vėllai im,
  Ku tė kaloj Akerontin
  Dhe tė arrij.
  Akeront rrjedh po karont nuk ka.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:40

  Ditė Tiranase

  Ti mbyll derėn pas e nisesh
  Nė mesin e rrugės takon ditėn
  Qė tė pyet e hutuar: - Nga tė shkoj?
  Shpresėn e ushqejnė me shpresė, -
  Pastaj shpresės i vrasin shpresėn.
  Vetėm pasqyrat ndryshojnė,
  Teknologjia pėrsosėse e tyre, -
  Fytyrat janė po ato.
  Jo, ti, - hija jote shkrin nė gotėn me ujė
  Diellin dhe kokrrėn e aspirinės, -
  Ke dhimbje tė forta koke.
  E di: zembereku i zemrės sime
  Eshtė pluhurosur , - kur do tė vijė Ajo,
  Me frymėn e saj t'i fryjė,
  Tė ndjej ecjen tingėlluese tė kohės.
  Nė qiellin e Tiranės, njė unazė e zjarrtė
  Fluturon nga syri nė sy -
  Kėrkon gishtin e nuses.
  Kėrciti gonxhe e zambakut tek ēelej,
  Dhe marsi eci para meje.
  Tė paktėn, o zot, akoma jemi njerėz
  Respektojmė dallėndyshet dhe vdekjen.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:41

  Alarme tė Pėrgjakura (kėnga e parė)

  Mbi rrogozin prej kashte,
  Ku netėve fle,
  Shtrova
  Dashurinė time...
  Po prap, brinjėt t'i vret toka, plisi,
  E prap i fortė ėshtė te koka
  Trungu prej lisi.

  Hej, vend!
  Plot diell e pa dritė!
  Pagan dhe fron pėr perėnditė!
  Jetojmė nėr male tė lartė,
  Ku qlellln me dorė mund tė zėmė
  Dhe prapė:
  Nė ē'humnera kemi rėnė!

  Hej, vend!
  Qė ngjyrat e Jonit,
  Erėrat e portokallit me lule
  Mbyll
  Nė njė vorbė fasule.
  Dhe ndihesh
  I pasur nė varfėrinė tėnde
  I lirė nė robėrinė tėnde...

  Hej, vend,
  Qė prej dhimbjes po mė bėn tė ēmendem.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:41

  Margaritė Moj

  ... Shoqja ime, moj
  me dy sy si nata tė mėdhenj, tė zez,
  me bukurinė tonė tė virgjėr
  vdekjen po ushqejmė

  se kjo tokė ka ftohtė
  mardhi
  e ka ngrirė
  Dhe ne biem mbi tė, porsi bllaca zjarri,
  Futemi nėn dhč porsi rrėnjė ėndrrash,
  Qė tė vijė pranvera,qė tė vijė behari,
  Toka pėrmbi ne e balta tė shkrijė,
  Ėndrrat tė shpėrthejnė, si shpėrthen bari.
  Dashuria jonė
  Me dy sy si nata ēuditėrisht tė zez,
  Nga plumbat armike prerė mes pėr mes
  Dashuri e lindur,
  Dashuri e rritur
  Nėn qiejt e thyer tė varfėrisė shqiptare.
  Dashuri tragjike
  Pėr botėn e madhe.

  Margaritė, moj
  Motra ime, moj,
  Shoqja ime, moj.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:41

  Ēast Buzė Jonit

  Dhe vargjet erdhėn me ritme tė kaltra
  Nėr degė tė tyre figurat e gjelbra
  Ēelin - si gjethet nėpėr portokalle.
  Nėn degėza vargjesh fėshfėrijnė figurat,
  Si mbrėmjes Jonit fletėsat e ullinjve.
  E mbusha gojėn me erėra tė Jonit,
  Ndjej nėpėr dhėmbė kokrizat e jodit,
  Shoh se si thyhen mirazhet mes valėsh,
  Se si thėrmohen pėrflakjet mes gurėsh...
  Dhe jam i tėri
  grimca dritaresh e ngjyrash.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:41

  Atdheu

  Atdheu ėshtė dhimbje, ėshtė dhimbje.
  Njė prill i pikėlluar nė shpirt.
  Atdheu ėshtė kryqi, ėshtė kryqi.
  E mban - dhe tė mban ty - nė shpirt.

  Atdheu ėshtė toka e premtuar.
  Ti shkel si njė zot dhe s'e ke ndėn kėmbė
  Atdheu s'ka fjalė, ka sy tė trishtuar
  Vdes dashuria nė dashuri qė tė ēmend.

  Atdheu ėshtė buka e urritur,
  tė ikėn nga duart e dot nuk e ngop
  ėndėrr dhe ankth dhe shpresė e sfilitur
  me sytė n'errėsirė vetveten kėrkon.

  Atdheu ėshtė varr i hapur, ėshtė varr.
  Njė jetė drejt tij shkon me besė qė bind.
  Nė njė pikė loti mbyt lotin fatvrarė
  Nė njė pikė loti lirinė e lind.

  Atdheu yt i vogli, i vogli,
  Ai hyjnori i pavdekshmi - loti.

  Sponsored content

  Tema Re: Fatos Arapi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23rd January 2019, 01:25