KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Top 100 mbiemrat Shqipėtare

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  lol Top 100 mbiemrat Shqipėtare

  Mesazh nga Bonney prej 2nd September 2008, 12:35

  100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri, kryeson mbiemri Hoxha.
  Historia, mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth 25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat shqiptarė, nga mė i famshmi deri te mė pak i pėrdoruri.

  Historia, mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth 25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat shqiptarė, nga mė i "famshmi" deri te mė pak i pėrdoruri. Gazeta "Albania" publikon sot listėn me 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri.

  Mbiemri Hoxha ėshtė kryesuesi i kėsaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk ėshtė aspak e rastėsishme. Ky mbiemėr ka ardhur si njė titull nga hierarkia fetare. Pėrhapja nė masė e myslimanizmit pas pushtimit turk ka bėrė qė ky mbiemėr tė jetė mjaft i pėrhapur nė tė gjitha anėt e vendit. Ndėrkohė qė nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe tė hierarkisė fetare qė nuk i pėrkasin fesė myslimane. Kėshtu, nė radhė tė dytė dhe tė tretė renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, pėrkatėsisht tituj tė fesė bektashiane dhe asaj ortodokse. Mė pas kjo listė vijon me mbiemra tė ardhur nga emra njerėzish apo nga emrat e vendbanimeve tė tė parėve tė atij "oxhaku".

  Klasifikimet

  Nė prononcimin e tij pėr gazetėn "Albania", profesori i patronomisė, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen nė katėr kategori tė mėdha. "Nė kategorinė e parė pėrfshihen mbiemrat qė tregojnė vijimėsinė e birėrisė. Nė kėtė kategori futen ata mbiemra qė rrjedhin nga emrat e tė parėve", - pohoi Bidollari. Sipas tij, kėto mund tė jenė nė formėn e plotė tė emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe nė trajtat e tyre tė shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. Nė kategorinė e dytė pėrfshihen mbiemrat qė tregojnė origjinė ose prejardhje, si Dibra, Frashėri, Bushati, tė cilėt janė ndėr mė tė pėrhapurit. "Kushti numėr njė i vendosjes sė mbiemrave tė kėtij lloji ishte qė familja qė merrte kėtė mbiemėr tė kishte lėvizur nga vendbanimi i mėparshėm. Gjithashtu, kur prijėsit e familjeve tė zhvendosura nuk arrinin tė gjenin njė paraardhės tė denjė pėr tė mbajtur si mbiemėr, atėherė ata pėrdornin emrat e fshatrave ose tė qyteteve nga vinin", - pohoi prof. Bidollari. Njė tjetėr kategori janė mbiemrat qė tregojnė zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, njė pjesė e mirė kėsaj kategorie janė nė gjuhėn turke, pasi periudha e vėnies sė mbiemrave ka pėrkuar nė kohė me pushtimin turk. Ndėrsa kategoria e katėrt nė klasifikimin e mbiemrave pėrfshin mbiemrat qė janė formuar nė formėn e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vėnė fillimisht disa personave nė formėn e epiteteve, me kalimin e kohės ato janė konsoliduar nė mbiemra. Kėto epitete kanė qenė tė formave tė ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohės ngjyresa e tyre ka humbur.

  Fjalori

  Fjalori i mbiemrave ėshtė njė studim qė ka nisur rreth 7 vjet mė parė. Bidollari saktėsoi pėr "Albania"-n se pėr kryerjen e kėtij studimi ėshtė shfrytėzuar regjistrimi i popullsisė i vitit 1945. Gjithashtu, studimi ėshtė ballafaquar edhe me regjistrime tė popullsisė nė vitet nė vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve nė vitet 2003-2005. Bidollari saktėsoi se qėllimi i fjalorit ėshtė tė zbulojė vatrėn ku ka lindur patronima. "Pėr fjalorin po punohet pėr disa plotėsime qoftė tė numrit, qoftė tė pėrmbajtjes apo shpjegimit tė mbiemrave. Pjesa mė e vėshtirė ėshtė historia e tyre. Mė mirė pėr historinė e mbiemrave dinė vetėm ata qė i mbajnė kėto mbiemra.


  Historia e mbiemrave

  Zhvillimi i mbiemrave ka ecur nė shek XII-XX. Nė rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vėnies sė mbiemrave ka ecur nga lart poshtė. Kėshtu, fillimisht janė pajisur me mbiemra shtresat e larta, mė pas shtresat e hierarkisė fetare, ndėrsa mė vonė ka zbritur deri nė shtresat e ulėta. Qėllimi fillestar i mbiemrave ka qenė pėr tė dalluar njerėzit nga njėri-tjetri. Mbiemrat janė stabilizuar nė shek XX nė Shqipėri. Deri mė 1912-n, shumica e popullsisė nė Shqipėri nuk kishte mbiemra. Pas kėtij viti filluan tė kryheshin regjistrimet e para tė popullatės.

  TOP LISTA e MBIEMRAVE

  1. Hoxha
  2. Shehu
  3. Prifti
  4. Ēela
  5. Leka
  6. Dervishi
  7. Hysi
  8. Rama
  9. Dibra
  10. Abazi
  11. Sinani
  12. Gjika
  13. Kola
  14. Kraja
  15. Luka
  16. Duka
  17. Gjoka
  18. Murati
  19. Kristi
  20. Mulo
  21. Muēo
  22. Andoni
  23. Hasani
  24. Koēi
  25. Frashėri
  26. Ruēi
  27. Zeneli
  28. Papa
  29. Spahiu
  30. Balla
  31. Bushati
  32. Gjoni
  33. Brahimi
  34. Kanani
  35. Alikaj
  36. Arapi
  37. Ēaushi
  38. Halili
  39. Thanasi
  40. Xhafa
  41. Aliaj
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Peēi
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Laēi
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Skėnderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Meēe
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Saraēi
  94. Xhani
  95. Dangėllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi
  avatar
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 28
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  lol Re: Top 100 mbiemrat Shqipėtare

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 2nd September 2008, 13:09

  100. Kaleshi Razz

   Ora ėshtė 15th October 2018, 21:04