KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Mėnyrat jetėsore zgjatin jetėn

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  Cuditshem Mėnyrat jetėsore zgjatin jetėn

  Mesazh nga Bonney prej 26th September 2008, 00:04

  Mėnyra e shėndetshme jetėsore (e cila nėnkupton konsumimin e ushqimit tė varfėr me yndyra, mungesė ose nivel tė ulėt tė stresit dhe aktivitetin trupor) zgjat jetėn dhe zvogėlon rrezikun pėr sėmundjet degjenerative.
  Nė studim janė pėrfshirė 30 pacientė tė sėmurė nga kanceri i prostatės. Pjesėmarrėsit kanė ngrėnė ushqim me sasi tė vogla yndyre, duke ushtruar joga me ē’rast e kanė zvogėluar edhe stresin.

  Pas tre muajsh te 24 pacientė ėshtė vėrejtur rritja e nivelit tė enzimės telomeraza, e cila mbron telomerėt e pranishėm nė fund tė kromozomeve. Sa mė i gjatė tė jetė telomeri, aq mė e gjatė ėshtė edhe jeta, pohojnė autorėt e studimit.

   Ora ėshtė 20th July 2018, 23:55