KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Pemėt mė tė dobishme se lėngjet e pemėve

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  Tema Pemėt mė tė dobishme se lėngjet e pemėve

  Mesazh nga Bonney prej 26th September 2008, 00:05

  Ushqimi i pėrditshėm shpesh ėshtė konstant sa i takon peshės, por jo edhe sa i takon vlerės energjetike  Pėr kėtė arsye lėndėt ushqimore me vlerė tė ulėt energjetike, si pemėt dhe perimet, janė shumė mė tė dobishme, sepse mbushin lukthin dhe kanė mė pak kalori.
  Uji nuk ka vlera energjetike ashtu qė mund tė llogarisim se marrja e lėngjeve ul marrjen e vlerave tė larta energjetike nė organizėm.

  Por, studimet e reja japoneze kanė treguar se marrja e ujit me anė produkteve ushqimore tė pasura me ujė, dhe jo me anė tė pijeve, siguron njė masė mė tė ulėt trupore trupore.

  Njė prej shpjegimeve ėshtė se uji shpejt kalon nėpėr lukth, ndėrsa nė produktet ushqimore tė pasura me proteina dhe ujė (pemėt dhe perimet), uji qėndron mė shumė nė lukth dhe ndjenja e ngopjes vazhdon njė kohė mė tė gjatė.

   Ora ėshtė 16th November 2018, 23:50