KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Angazhimi intelektual ēon nė marrje tė tepėrta tė kalorive

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  Risi Angazhimi intelektual ēon nė marrje tė tepėrta tė kalorive

  Mesazh nga Bonney prej 26th September 2008, 00:07

  Njė grup shkencėtarėsh ka matur sasinė e ushqimit tė konsumuar tek 14 studentė pas secilės prej tre detyrave: qėndrim pushues, lexim teksti dhe zgjidhje e testeve nė kompjuter, dhe ka vėrtetuar se angazhimi mendor ēon nė konsumim tė tepruar tė kalorive

  45 minuta pas pėrfundimit tė detyrave, secili student ka mundur tė hajė sa ka dėshiruar. Edhe pse shkencėtarėt mė herėt kishin vėrtetuar se puna intelektuale kėrkon vetėm 3 kalori mė shumė se sa qėndrimi relaksues, studentėt kanė marrė 203 kalori mė shumė pas leximit tė teksteve, respektivisht 253 kalori mė shumė pas zgjidhjes sė testeve, krahasuar me ushqimin e konsumuar pas qėndrimit ulur.

  Mostrat e gjakut tė marra para, gjatė dhe pas kryerjes sė detyrave, kanė zbuluar se angazhimi intelektual shkakton njė luhatje mė tė madhe tė nivelit tė sheqerit nė gjak dhe insulinės, qė nxit konsumimin mė tė madh tė ushqimit, thonė shkencėtarėt.


   Ora ėshtė 11th December 2018, 19:31