KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Mrekullitė e Kur'ani Kerimit

  Share
  avatar
  eu-toonix
  Member
  Member

  Male
  Numri i postimeve : 115
  Age : 29
  Vendbanimi : C:\\\\Program Files \\\\ Web Hack Builder
  Points : 5
  Registration date : 28/02/2008

  Tema Mrekullitė e Kur'ani Kerimit

  Mesazh nga eu-toonix prej 26th September 2008, 14:47

  Mrekullitė e Kur'ani Kerimit

  Disa zbulime interesante tė Dr. Tariq Al Swaidan:


  Tariq Al Swaidan ka zbuluar disa ajete (versete) nė Kur’anin e madhėrishėm
  se njė gjė ėshtė e barabart me tjetrėn p. sh.
  burrat janė tė barabartė me gratė. Edhepse kjo ka kuptim vetėm gramatikor,
  njė e dhėnė mahnitėse e fjalės burrė nė Kur’an ėshtė e pėrmendur 24 herė,
  dhe se 24 herė ėshtė pėrmendur fjala grua, kėshtuqė jo vetėm qė kjo frazė
  ėshtė e drejtė nga kuptimi gramatikor, por ėshtė edhe njė e vėrtetė
  matematikore.
  P. sh. 24 = 24.
  Nė bazė tė analizave tė mėtutjeshme tė ajeteve tė ndryshme, ai ka zbuluar
  se ka pėrputhshmėri nė tėrė Kur’anin, ku thuhet se njė gjė ėshtė e njejtė
  me tjetrėn. Shiko mė poshtė rezultatet mahnitėse tė fjalėve tė pėrmendura
  dhe numrin se sa herė ėshtė pėrmedur nė Kur‘an nė gjuhėn arabe.

  Dunja (njėri prej emrave pėr jetė )- 115 herė dhe fjala ahiret (jeta e
  amshueshme)- 115 herė

  Melaike (Engjujt)- 88 herė, shejtani (Satani-)- 88 herė

  Jetė- 145 herė, vdekje- 145 herė.

  Dobi- 50 herė, korrupcion- 50 herė.

  Njerėz- 50, tė dėrguar- 50 herė.

  Iblisi -(mbreti, kryepari i shejtanėve) 11 herė, kėrkimi i mbrojtjes prej
  Iblisit- 11 herė.

  Musibah (fatkeqėsi, kijamet)- 75 herė, falėnderim- 75 herė

  Lėmoshė (sadaka)- 73 herė, kėnaqėsi 73- herė.

  Njerėzit qė nuk janė tė udhėzuar- 17 herė, njerėzit e vdekur- 17 herė

  Muslimanė- 41 herė, Xhihad- 41 herė

  Ari (dukati)- 8 herė, jetė e lehtė 8 herė

  Magji- 60 herė, fitne (ē’
  orientim, mashtrim) -60 here

  Zekat (tatimi qė paguajnė muslimanėt pėr tė varfėrit)- 32, erekat (rritja
  e bagatisė)- 32 herė

  Mendja- 49 herė, nuri (ndriēimi, drita)- 49 herė.

  Gjuha- 25 herė, predikim- 25 herė.

  Dėshirė- 8 herė, frikė- 8 herė.

  Fjalimi publik- 18 herė, publikimi, reklamimi- 18 herė

  Vėshtirėsi- 114 herė, durim- 114 herė.

  Muhammed- 4 herė, sheriati (mėsimet e Muhammedit s. a. v. s)- 4 herė.

  Burrė- 24 herė, grua- 24 herė.

  Dhe… mahnitėse, a?! Shiko se sa herė paraqiten fjalėt e poshtėshėnuara:

  Salat (falje, namaz)- 5 herė,

  Muaj- 12 herė,

  Ditė- 365 herė,

  Deti- 32 herė, toka- 13 herė

  Deti+
  toka= 32+ 13= 45

  Deti= 32/ 45* 100= 71.11111111%

  Tokė= 13/ 45* 100= 28. 88888889%

  Deti+ Toka= 100. 00%

  Shkenca bashkėkohore vonė e ka vėrtetuar se uji e mbulon 71. 111 %
  tė tokės dhe se toka mbetet 28. 889%.

  A ėshtė kjo rastėsi?!
  Pyetja ėshtė se kush ia mėsoi tė gjitha kėto tė dėrguarit Muhammed s.
  a. v.s.?!
  Menjėherė na vie pėrgjigja se All- llahu i Madhėrishėm ia mėsoi tė gjitha
  kėto. Por gjithashtu Kur’ani na i mėson tė gjitha kėto. Ju lutemi qė
  ta pėrcillni kėtė te tė gjithė shokėt tuaj dhe te muslimanėt qė i njihni.
  Ajeti (verseti) 87 i sures (kapitullit) Al- Enbija

  LA ILAHE ILA ENTE SUBHANEKE INNI KUNTU MINNA DHALIMIN.

  87. Ata do tė thonė: All- llahu! Thuaju: E pse nuk
  frikėsoheni pra?
  D. m. th. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Teje, Ti je i Madhėrishėm: me tė
  vėrtetė unėkam gabuar. (Tregimi i Dhenunit a. s.)
  avatar
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 28
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  Tema Re: Mrekullitė e Kur'ani Kerimit

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 29th September 2008, 00:35

  gjera intersante,,dhe vertata kur njeriu lexon me sinqeritet.
  flm per post.

   Ora ėshtė 11th December 2018, 21:45