KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Trojan i drejtuar kah pėrdoruesit e Firefoxit

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  Tema Trojan i drejtuar kah pėrdoruesit e Firefoxit

  Mesazh nga Bonney prej 7th December 2008, 14:43

  Rritja e vazhdueshme e popullaritet tė Firefoxit siē edhe ėshtė mundur tė pritet sjell deri tek interesimi i hakerėve dashakeq pėr kėtė shfletues tė uebit. Kėrcėnimi i fundit ka pėr qėllim vjedhjen e tė dhėnave personale nga shėrbimet bankare online.

  Ekspertėt e kompanisė pėr sigurim, BitDefender, tėrheqin vėrejtjen se kanė zbuluar njė lloj tė ri tė aplikacionit keqbėrės, i cili shfrytėzuesve tė Firefoxit ua vjedh tė dhėnat e pėrdorimit tė shėrbimeve bankare online.

  Nė BitDefender e kanė emėruar rrezikun e ri si “Trojan.PWS.ChromeInject.A”, derisa ai pėrdorė JavaScript-in pėr zbulimin e tė dhėnave personale nga 100 apo mė shumė shėrbime bankare apo monetare online siē janė shėrbimet Barclays, Wachovia, Bank of America apo PayPal.

  Kur tė infektojė kompjuterin trojani i ri ndėrron formėn e vet dhe paraqitet si “Greasemonkey”, njė paketė e njohur skriptash e cila Firefoxit i jep shumė mundėsi shtesė.

  E nė fund po e pėrsėrisim pėr tė shumtėn herė me radhė atė qė e kemi thėnė edhe mė parė, mos i hapni tė gjitha bashkėngjitjet e e-mailave tė cilėt kanė burime tė dyshimta, mos pėrdorni aplikacione tė pavėrtetuara nga krijuesit e dyshimtė dhe gjithsesi pėrdorni ndonjė nga zgjedhjet kundėr viruseve tė cilat janė nė dispozicionin tuaj.

   Ora ėshtė 22nd October 2018, 11:41