KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Apple ndėrron mendje nė lidhje me antivirusin

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  Tema Apple ndėrron mendje nė lidhje me antivirusin

  Mesazh nga Bonney prej 7th December 2008, 14:48

  Vėrejtja e djeshme pėr pėrdoruesit e kompjuterėve Mac qė tė instalojnė mbrojtje nga viruset ėshtė larguar, derisa Apple pohon se kompjuterėt e vet janė tė sigurt dhe pa nevojė pėr mbrojtje kundėr viruseve.

  Zėdhėnėsi i Applet, Bill Evans, ka deklaruar se vėrejtja ėshtė larguar pasi qė bėhet fjalė pėr njė artikull tė vjetėr nė bazėn e tė dhėnave i cili gabimisht ėshtė rifreskuar dje. Ai ka theksuar se kompjuterėt e kompanisė Apple pėr shkak tė sistemit operativ janė tė sigurt ashtu siē janė edhe nuk ka kurrfarė nevoje pėr softuer shtesė antivirus. “Mac OS ka nė vete sisteme tė integruara tė cilat e mbrojnė nga softuerėt dashakeq dhe kėrcėnimeve tjera tė sigurisė”, ka vazhduar Evans.

  Sistemi operativ i Apple nuk ėshtė i pėrsosur. Janė gjetur lėshime tė sigurisė edhe nė tė, megjithatė askush nuk ėshtė pėrpjekur tė krijojė viruse tė cilat do tė shfrytėzonin kėto lėshime, prandaj pėrdoruesit, sa i pėrket kėsaj, janė tė sigurt.

  Nga ana tjetėr softuerėt dashakeq ēdo ditė e mė shumė shfrytėzojnė shfletuesit e internetit tė cilėt nuk janė specifik vetėm pėr njė platformė. Nė lidhje me kėtė Apple nuk ėshtė deklaruar.

   Ora ėshtė 26th May 2018, 23:10