KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Kompania Nokia tėrhiqet nga Japonia

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  Cuditshem Kompania Nokia tėrhiqet nga Japonia

  Mesazh nga Bonney prej 7th December 2008, 14:50  Tingėllon e pabesueshme, apo jo? Nokia, e cila ka emėr jashtėzakonisht tė fuqishėm nė treg dhe praktikisht ėshtė sinonim pėr celularin, nė Japoni nuk do tė mund ta blenė.

  Kėshtu ndodhė nė Lindjen e Largėt; rregullat e lojės janė krejtėsisht ndryshe, e prodhuesi mė i madh i celularėve nė botė, Nokia finlandeze, ka vetėm njė pėr qind tė tregut.

  Tani nuk do tė ketė as aq sepse si pasojė e situatės sė rėndė ekonomike Nokia po tėrhiqet nga tregu japonez, derisa nė ofertė do tė lėrė vetėm modelin luksoz Vertu.

  Kompanitė e huaja nė Japoni, pėrveē Sony Ericsson, nuk qėndrojnė aspak mė mirė; pjesėmarrja e pėrgjithshme e tyre ėshtė rreth pesė pėr qind.

  Nė tregun japonez do tė vazhdojnė tė mbizotėrojnė disa kompani tjera, tė cilat nė Evropė kanė pjesėmarrje shumė tė vogėl nė treg: Sharp, NEC, Matsushita, derisa japonezėt tė cilėt do tė duan tė blejnė Nokia do tė duhet ta blenė diku jashtė vendit.

   Ora ėshtė 11th December 2018, 22:01