KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru

  Share
  avatar
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 27
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  Tema Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 24th March 2008, 12:20

  Kabllo i ndėrtuar nga neuronet njė ditė mund tė pėrdoret pėr transferin e "shėnimeve" nga kompjuteri nė tru tė njeriut. Njė kabllo e tillė ėshtė zhvilluar nė University of Pennsylvania nė SHBA. Hulumtuesit janė tė mendimit se njė teknologji e tillė mund tė ndihmon personave tė cilėt kanė humbur gjymtyrė pėr ta kontrolluar gjymtyren prostetike.

  Mendimi pas kėtij hulumtimi ėshtė se neuronet janė mė tė gatshme pėr tu lidhur me neurone tjera, si pėr shembull me trurin e njeriut.

  Nė 2001, ekipi hulumtues arriti ta zhvillon njė metodė pėrmes tė cilės fijet neurale janė kultivuar duke i tėrhjekur grupet e neuroneve. Gjatėsia e fijeve tė tilla arriste deri nė 10 cm. Fijet e tilla janė pėrdor deri tani pėr regjenerimin e nervave tė dėmtuar nė gjymtyrė.

  Kabllo neural ėshtė prodhuar nė mėnyrė tė ngjajshme. Grupet e neuroneve janė kultivuar mbi 96 elektroda tė mbuluara me protein pėr tė cilin neuronet kapen. Kur neuronet dhe elektrodat vendosen nė largėsi prej 100 mikrona, qelizat fillojnė tė rriten nė drejtim tė proteinit, duke krijuar kėshtu lidhje neurale.

  Me tėrhjekjen graduale tė dy pllakave (njė tė neuroneve dhe tjetra e elektrodave), fijet neurale vazhdojnė tė rriten nė distance e posa krijuar. Rritja shkon deri nė 1 cm nė ditė.

  Doug Smith, krye hulumtuesi, thotė se "pjesen e lirė do ta pėrdorim pėr lidhje me tru, ndėrsa atė tjetren pėr lidhje me kompjuter". Testet tė cilat kanė konfirmuar se sinjalet elektrike mund tė mbarten nė tė dy drejtimet nė kabllo ishin tė suksesshme. Smith tani pret ta mbart testin nė shtazė.

  Qėllimi kryesor pėr pėrdorimin e neuroneve dhe jo tė materialeve jo-biologjike ėshtė rezistenca e organizmit, e sidomos tė neuroneve, ndaj metalit apo gjėrave tė ngjajshme.

   Ora ėshtė 26th May 2018, 23:11