KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Ismail Kadare

  Share
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:09

  Kristal

  Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
  si tė harroj une dalėngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin flokėt dhe gjithēka.


  Tani kėrkoj poshtė e lartė
  njė vend ku ty tė tė lėshoj
  nje strofė a notė, a njė brilant
  ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.


  Nė s'tė pranoftė asnjė varr
  asnjė mermer, a morg kristal
  mos duhet vallė prapė tė tė mbart
  gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.


  Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
  do gjej njė fushė a njė lulnajė
  ku butėsisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.


  Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
  dhe tė tė puth tė ik pa kthim
  dhe nuk do dine as ne askush
  harim ish ky a s'ish harim.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:10

  Dimri

  Dhe vjeshta i shkoi 'fletėt e saj'
  i vėrtit era, i perpjek
  dimri si perandor kinez
  ngjyrėn e verdhė kudo e ndjek.


  Dhe kėto re qe tani vijnė
  ndryshe nga retė e gjertanishme
  tė shkretat janė pa vetėtima
  porsi djerina te mėrzitshme.


  Veēse nėn to qyteti zien
  me drita,zhurma dhe trafik
  dhe flokėt e tymta tė uzinave
  mbi supe i bien madhėrisht.


  Ja horizonti i bardhė i dimrit
  pėrballė peisazhit qė leviz
  harxhon tė fundmen vetėtimė
  si reporteri tė fundit blic.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:11

  Laokoonti

  Mė shihni tek mbytem nga gjarpėrinjtė
  nė muze tė Louvrit nė Madrid, Nė New York
  Para syve tuaj e aparate turistėsh.
  Qindra vjet kam qė vuaj
  nga qė s'flas dot
  Si tė flas?
  A mundet njė nofull mermeri
  tė lėvizė njė grimė, tė korrigjojė diēka?
  vini re syte e mi, te zgavrat e thella
  njė enigmė, si amebė tė tharė atje ka.


  Njė tė fshehtė tė madhe ndrydh brėnda gjoksit
  para syve tuaj, nė Paris, nė Madrid.
  Ah, do tė doja dyfish tė m'i shtonit,
  veē sekretin e madhė tė shkarkoja njė ditė.


  Tek mė vini rrotull, unė them me vete
  kaq tė verbėr tė jeni sa tė mos tė ndjeni kėtė,
  qė ky ngėrē e ky ankth nė qėnien time
  s'źshtė nga gjarpėrinjtė, por nga njė tjetėr gjė?


  Mijėra herė nė mijra net e ditė
  tė vėrtetėn e frikshme pėrsėris pa pushim.
  Me shpresėn e marrė se nga kjo pėrsėritje
  ndoshta mermeri peson njė ndryshim.


  Po s'ndėrron ai kurrė.
  Art i skulpturės
  gėnjeshtrėn mbi tė ka ngrirė pėrgjithnjė.
  I mbėrthyer nė dėshminė e saj tė rreme,
  tė vėrtetėn kujtoj e qaj pėr tė.


  Si ēdo gjė e tmerrshme ėshtė i thjesht sekreti,
  qė brėnda boshllėku i gjoksit mban.
  Afroni, pra, kokat tė dėgjoni tė vėrtetėn,
  mua s'mė mbytėn gjarpėrinjtė por trojanėt mė vranė.


  O, sikur tė mundja gjithēka tė tregoja.
  Si do tė ngrinit para meje si gur,
  por une i dėnuar mes rropamės suaj
  moskokėēarėse
  monologun tė thurr.


  Ju e dini se pėrpara Trojės ahere,
  kali i drunjtė, dhuratė e grekėve u shfaq.
  Ky kalė nė dy grupe i ndau trojanėt:
  ta pranonin atė, ose ta flaknin sakaq.
  Pajtim me armikun, ulėrinin tradhtarėt
  mjaft mė me luftė, zjarr edhe helme.
  Erdhi koha qė shpatat ti kthejmė nė parmenda
  armiqte ne miq erdh koha tė kthejmė.


  Nė mbledhje tė gjatė "pro" dhe "kundra" kalit,
  unė "kundra", kryesova me tėrbim.
  Dhe juve ju kam thėnė atėhere se hyjnit
  gjarpėrinjtė mė dėrguan si ndėrshkim.


  Ē'pėrralla kalamajsh, ē'trillim pėr budallenjtė
  unė gjarpėrinjtė do t'i mbrapsja me njė shkelm.
  Po ē'ti bėj fushatės sė tradhėtarėve kundėr meje
  shantazheve, letrave anonime plot helm.


  Ditė e natė e me javė polemika vazhdonte,
  nga shtresat e mesme e gjer nė qeveri.
  Ishte vjeshtė.
  Nėn qiellin e hirnosur me erė
  kali i drunjtė pėrjashta priste nė shi.


  Atė kalė unė i pari e kisha goditur,
  ndaj,e dija, ate s'do tė ma falnin pėrjetė.
  Mė nė fund "vijė e butė" fiton mbi tė "ashprėn",
  dhe ne "kokėfortėt" na vunė nė arrest.


  Nė burg, me gotėn e ujit, nė mesnatė
  helmin na dhanė ata tė pijmė
  ata qe ulėrinin kundėr dhunės e shpatės
  Qė dinin tė kafshonin tamam si gjarpėrinjtė.


  Nė mėngjez qė pagdhirė nė breg tė detit
  ma hodhėn kufomėn drejt mbi zhavor.
  Rapsodet anembanė pėrhapėn
  version fals tė gjarpėrinjve hyjnorė.


  Ky ishte mbarimi i polemikės pėr kalin,
  ju e dini me Trojėn se ē'ndodhi pastaj.
  Tre mijė vjet rrjesht,
  nga muzeu nė muzera,
  unė hamalli i mermertė, gėnjeshtrėn mbaj.


  Tre mijė vjet...Akoma zjarret e Trojes
  si floknaje e kuqe mė rrinė nė sy.
  Po mė i tmerrshėm se zjarret, kumet e vomet
  ishte fundi fare,
  kur u bė qetesi.


  Troje e braktisur.
  Gėrmadhė
  Hi i ftohtė
  dhe poshtė ne tė vdekurit shtrirė rresht.
  Dhe papritur, nė muzg sipėr tokės se mardhur
  u ndje diēka qė atė ēante pėrmes.


  Ē'ishte kjo gėrvimė kėshtu, kjo jehonė?
  Vumė veshin. Kuptuam, grekėt e ligj
  pėrmbi qėndrėn e qytetit me parmėndė lėronin
  pėr tė thėnė se Troja pėrjetė vdiq.


  Ja mė nė fund dhe parmėnda e tyre.
  Ah,plugu i saj si na ēante mė dysh!
  Nga tradhėtia e Trojės, nga gjithė dhembjet,
  ky kafshim i parmėndės mė i hidhur ish.


  T'i kthejmė shpatat mė nė fund nė parmenda.
  Kėshtu thėrrisnin atėhere ata.
  Midis fjalėve tuaja, si mallkim, si gjėmė
  veshėt me kapėn edhe kėtė hata.


  Mė kanė lodhur mė shumė, besomėni, ca fjalė,
  se kjo peshė e neveritshme gjarpėrinjsh.
  Ju, qė gjer nė hėnė kini shkuar, si vallė
  s'depėrtoni dot deri nė gjoksin tim?


  Gumėzhina juaj si zhaurimė deti
  mė vjen nga ēdo anė mė pėrplaset nė vesh,
  nga copėra bisedash shumėgjuhėshe rreth meje
  shqetėsimet e mėdha tė botės marr vesh.


  Dėgjoj emra shtetesh tė reja qė kanė dalė,
  emra kombesh e popujsh tė rinj dėgjoj,
  veē ai, i vjetri, i tmerrshmi kalė,
  ashtu si atėhere ka mbetur njėlloj.


  Prej patkonjve tė tij unė rrėnqethem akoma
  dhe kėshtu nė mermer i mbrojtur siē jam,
  kurse ju, tė panjohurit, ju prej mishi dhe kocke
  vėrtiteni mospėrfillės nga salla nė sallė.


  Vėrtiteni,
  flisni pėr teatrin e pėr plazhet,
  pėr gjithfare motorėsh e gjithfarė qeverish,
  pa ju shkuar mėndja qė ai mund tė shfaqet
  nė njė ditė tė rėndomtė, nje mėngjes me shi.


  Ashtu si atehėre....
  po mjaft,
  u lodha.
  Nga vėrtitja juaj po mė erren sytė,
  nga rropama juaj veshėt mė gjėmojnė
  nė muze tė Londrės nė Louvre e Madrid,
  nė pafshi ndonjė ditė tė bėhem copėra
  nga marazi, siē thonė, tė plas, t'ia bėj "krak"
  jo kujtimet e Trojės, as gjarpėrinjtė monstra,
  po indiferenca juaj
  do tė bėhet shkak
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:11

  Nė parkun qė mbuluan fletėt

  Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
  Tė dy ne ecim qetėsisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim tė verdhė natyrisht.


  Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
  Ju fanit njė muzg i vonė
  Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.


  Nga vagabondėt me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tėnd as dinosaurėt
  Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.


  Qė ti tė vije kaq e bukur
  Me kėta flokė, me kėtė hap
  Toka tė egrėn klimė e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.


  Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
  Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
  Qė te kjo botė tė vije ti...
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:12

  Malli i Shqiperise

  Me ka marre malli per Shqiperine tone.
  Sonte,kur po kthehesha me trolejbuz,
  Tymi i cigarit "Partizani"qe pinte dikush
  Dridhej kalteronte,bente spirale,
  Sikur te fshehta me thosh ne gjuhen e shqipetareve
  Mua bashkatdhetarit.

  Te shkoj dua mbremjes ne rruget e Tiranes,
  Ku kam bere dikur ndonje marrezi,
  Dhe ne rruget ku skam bere asnje marrezi.
  Me njohin ato porta te vjetra te drunjta,
  Inatin akoma do ma mbajne,
  Koken do ma tundin,
  Por une s'do ta marr per keq,
  Se malli me ka marre.
  Dhe t'eci rrugicave plot gjethe te thara,
  Gjethe te thara,gjethe vjeshte,
  Per te cilat krahasimet gjenden aq lehte.

  Me ka marre malli per Shqiperine tone;
  Per ate qiell te madh,te gjere e te thelle,
  Per vrapin e kalter te dallgeve adriatike,
  Per rete qe ne muzg si keshtjella digjen,
  Per alpet flokebardha e mjekergjelbra,
  Per netet e neilonta,qe nga flladet fergellojne,
  Per mjegullat qe si indiane te kuq muzgjeve
  shtegtojne

  Per lokomotivat dhe kuajt,
  Qe te djersitur avullojne e hungerojne,
  Per qiparisat,kopete dhe varret
  Malli me ka marre.
  Malli me ka marre,
  Per shqipetaret.

  Me ka marre malli dhe se shpejti vi atje,
  Duke fluturuar mbi mjegullat,si mbi deshira.
  Sa i larget,aq edhe i dashur je,atdhe.
  Aerodromi do te dridhet nga uturima,
  Mjegulla do te rrije pezull mbi humnera.
  Ata qe shpiken shpejtesine reaktive
  Larg atdheut sigurisht do kene qene ndonjehere.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:12

  Edhe kur kujtesa

  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s'do tė harroj.

  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.

  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje...
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:12

  Koha e pamjaftueshme

  S'kam kohė tė harroj shumė gjėra
  Qė nga mendja ti nxjerr pėrjetė.
  Pėr tragjikėt e vjetėr e shkrepėtimat
  Do t'mė duhen sė paku dy vjet.

  Dhe ndoshta po aq pėr Danten,
  Pėr frėngjishten tok me plazhet po aq,
  Ndoshta gratė do tė jem duke fshirė
  Kur muzgu do tė afrohet ndėrkaq.

  Si udhėtari me peshė tė tepėrt
  Para avionit qė niset pas pak
  I ngarkuar rėndshėm ende
  Do t'afrohem tek varri humbak.

  Nga supet si ta heq kėtė barrė?
  Ku ta hedh kėte peshė, si?
  Me tė s'mund tė zbres atje poshtė
  Por as lart dot s'e lė kurrsesi.

  I menduar gjer nė ēast tė fundit
  Nga mosthėnia, nga pengu tragjik,
  Njė shenjė ndoshta tė pakuptueshme
  Do t'ju bėj tė gjithėve e do ik.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:13

  Ti qave

  Ti qave dhe me the me zė te ulet
  Se une te trajtoja si prostitute.
  Athere loteve te tu s'ua vura veshin
  Te desha, pa ditur se te desha.

  Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
  Athere kuptova c'kisha humbur,
  C'kisha fituar kuptova gjithashtu.

  Me rrezellinte si smerald merzitja,
  Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
  Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
  Sepse seicila m'e bukur se tjetra qe.

  Se ish i tille ky koleksion bizhush
  Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
  Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
  Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:13

  Monologu i te vetmuarit

  Tani une ngjitem lart dhe s'kam asnje gezim.
  Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi.
  E dija kete, por padurimi i vdekur
  Me shtynte te shpejtoj te ky sinor i kote.

  Krahe grash te thyera mbi supe si te prera nga nje
  morg
  Me japin nje gezim po aq te vdekur.
  Me duket ende dimer ndonese esht prill.
  Kam ftohte.
  Kam ftohte.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:13

  Kercenimi

  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Keshtu Mujo me modesti pat deklaruar,
  Ndersa eposi po hynte ne shekullin e tete.
  Erdh'pas tij i nenti,i dhjeti radhaz.
  Sa ngadale ne epos mllefi del...
  Shtat'qind vjet kam per ti djegur kullat,
  Do te t'i vras qente shtat'qind vjet.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:13

  Llora

  -I-
  Llora
  Prape mu kujtove, Llora.
  Dashurine tone te shkuar
  Prape ripertyp
  Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
  Naten
  Ne grazhdin e rrethuar nga bora.
  Po ripertyp
  Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
  Borite dhe katroret mizeri te taksive,
  Tabelat e kafeve plot drite,
  Afishe, stacjone metroshe
  Ku me ty brodha
  Nofullat e zemres
  Me dhembin
  Llora.

  -II-
  Tani shiu godet me shkelma xhamave.
  Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
  Llora,
  Me ka marre malli,
  Mall boje hiri.
  Tani nata si nje mbulese vigane
  qendisur me drita aneve
  Karrfosur me paralele dhe meridiane
  Nga lindja ne perendim,
  Na mbulon e shqetesuar.
  Ne shtrihemi nen te,
  Si ne ethe zbulohemi
  Te ndare,
  Te larget,
  Te vetmuar.
  Pati nete
  I qullur nga stuhia jote
  Heshtja prane teje dhe pasjonit te marre
  Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
  Si mbi nje kryq te madh
  Te bardhe.
  Ne fillim e mora kaq lehte.
  Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
  S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
  Do te kryqezohesha mbi ty.

  -III-
  Ja
  Vetetimat e bardha ne qiej
  Adresen tende shkarravisin.
  Sikur keto re
  Te perhimta
  Te ngarkuara
  Te ti dergoja si letra, Larisa.
  Letra ...
  Nga tere letrat qe shkrova
  Sdi pse te dergova ate me te marren
  Pas se ciles si personazh Dostojevski
  Te thashe njeqind here "me fal!"
  Me pas ate faj per ta shlyer
  Doja te te shkruaja por me kot.
  Lapsi me ngrinte mbi leter
  Dhe une ngrija si robot.
  Ti u ngryse kur ta shpjegova,
  Veshtrimi t'u err, t'u mpi,
  Si syte e falltarit kur pikasin
  Midis fallit kumtin e zi.
  Dicka qe prishur ne bote
  Ne zemrek te saj, ne aks.
  Ikje e letrave si e zogjve
  S'parandillte vec dimrin plak.

  -IV-
  Keshtu pra te ti nisja keto re
  Gjer ne vilen tende ne rrethine te Moskes.
  Ti ne mesnate e hutuar atje
  Do te coheshe nga gjumi
  Tek xhami t'afroheshe:
  C'ndodh keshtu?
  C'eshte kjo gjeme,
  Ky shi her i merzitur, her i rrepte,
  Keto vetetima,
  Keto rrufe?
  Dhe do te rrije gjithe naten tek dritorja
  Rete te deshifroje,
  Llora.

  -V-
  Zor se ne jete do te takohemi.
  Adresat humben,
  S'ka me letra.
  Ti mjegullat,
  Une rete
  Do ti dergojme njeri-tjetrit
  Gjersa dhe vete
  Te mjegullohemi.

  -VI-
  Me kujtohet, gazetat hapa ne mengjes
  Si nje terbim, si nje shkulm ere,
  Shkronjat vallzonin si ne ethe:
  Prerje. Prerje. Prerje.
  Prerje mardheniesh diplomatike
  Kurre s'do te shoh ty.
  Ambasadat u mbyllen.
  Pasaportat,
  Vizat
  Rame ne zi.
  Mbi ijet e tua te bardha
  Ra pluhur.
  Mbi syte e tu.
  Larisa diplomaticeskaja
  C'ndodhi ne bote keshtu?

  -VII-
  Qendrova perpara globit.
  Ballin e nxehte mbeshteta
  Mbi rrudhat e meridjaneve
  Do te desha te pija me globin,
  T'endeshim te dy te dehur,
  Ai mes kozmosit,
  Une rrugicave te Tiranes.

  -VIII-
  Nga erdhi kjo dashuri
  Ne kohen kur turp me vinte nga fjale.
  Ishte me siguri si ndeshkimi
  I atij qe me tempullin tallet.
  Njohja ne stacjonin Konsomolskaja
  Banale si rrallehere ish
  Numri i telefonit
  Numri i telefonit shkarravitur shkujdesshem
  Me te kuq buzesh
  Barbarisht.
  Restorant Leningradi
  Shampanje
  Snobizem i dyanshem.
  Kotni.
  Perlat, secili, pse valle
  Perpiqet ti fshihte ne thellesi?
  Nje te kollur si prej prostitute
  Ajo nxirrte ore e cast si mburoje,
  Ndersa une ngukembe se nga lirat,
  Merrja vesh me pak se nga futbolli.
  Vec te port e shtepise
  Nen ca jargavane
  Ajo psheretiu njerezisht
  Dhe iku me vrap pas puthjes se pare
  E kthyer ne madone serisht.

  -IX-
  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Naten avjoni u ul n'aeroport.
  C'pati mes nesh,
  Llora,
  Harrese, ftohje, abort?
  Tek dera e avjonit era te priste.
  Zemra ime me debore u mbush
  Si nje vetmi e madhe zbrisja
  Po n'aeroport.
  Askush.
  askush.
  Hamej, merrini keto valixhe.
  Te renda?
  Jane mbushur me pritje.
  Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
  Ti s'dija c'kishe, s'me prisje.

  -X-
  Ne kafe artistike bashke jemi prape.
  Jashte debora ruse.
  Brenda ti.
  Shkrofetin brenda meje geni i rraces:
  Prape me sllaven ben dashuri.
  Pusho, gen i vjeter i rraces,
  Ne thellesi, ne humnere hesht,
  Nese jetes sime do ti duhej nje kryq
  Kryqi im ajo le te jete.

  -XI-
  Dhe ja gdhiu mengjesi plot gazeta.
  I ngrysur, shpresepak, shteteror,
  Kemi flakur te dy mburojat,
  Si qelqi te thyeshem jemi prore.
  Ku jane ditet e shkudesshme.
  Te djelat mendjelehta, te martat,
  Kur ti me shthurjen une me njorancen
  Vertiteshim si me maska?
  Tani qe te tjeret rresht vune maskat
  Ne papritur i hoqem ato
  Fishkelle, uleri ere e marre,
  Oren e ndarjes kendo!

  -XII-
  Ndarja ...
  Nje fjale goje
  Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta qit.
  Te ndertosh nje ndarje per te qene
  Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.
  Si yjet jane vertete dashurite,
  Kerkojne hapsira te medha e po aq mund.
  por jet e njeriut s'eshte galaktike
  Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.
  Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
  Per dashuri,
  Per ndarje,
  Harrese.
  Pleksen dashurite dhe ndarjet dhe harrimi
  Kengetor i thinjur shetites syqorruari ...
  Era e nentorit
  Librin e trete te vjeshtes
  Shfleton dhe mbyll duke uluritur trishtuar.
  Te gjitha keto rikujtoj
  Ripertyp.
  Ne dhembe guret e pendimit me kerrcasin,
  Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.
  Keshtu pra, Larisa, moskovitja.
  Keshtu pra, Llora.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:14

  Pa ty

  Ti ike udhes se pafundme
  Ku zverdhin druret gjetherenes
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i henes.
  Lejleket iken.
  Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
  Me negativin e nje filmi.
  Tani ne fusha shkoj menduar
  Ku nis te fryje ere e ftohte,
  Ku ca mullare te gjysmuar
  Duken qe larg si Don Kishote.
  C'te bej, po them me vehten time,
  Ne kete ore te vone te muzgut,
  Ku qerrja baltave ben shkrime.
  Te lashta sa te Gjon Buzukut?
  Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
  Te pi ne gjunje duke rene,
  Ne gryke e di qe do te me ngelet
  I ftohte medalioni i henes.

  Sponsored content

  Tema Re: Ismail Kadare

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23rd January 2019, 01:24