KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Ali Podrimja

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:32

  Bukuria

  Zgjata dorėn nė livadh lulen me kėputė
  "Mos - fqiu im i dashur mė bėrtiti-
  -do tė vyshket!

  Qita hapin, kalin e bardhė me mbėrri-
  -vashėn e ėndėrruar kaherė.
  "Mos! - pėrsėri m'u gjegj fqiu.
  Unė qava me mall edhe atėherė.

  Hodha dorėn nė gjithėsi me pikėllim-
  Ēel e mshel sytė dritė m'u bė.
  "I lumi ti!" - dikush mė bėrtiti nė pėrqafim
  e kurrgjė tjetėr s'pashė as ndjeva.

  Sot e atė ditė, kudo e kėrkoj fqiun tim tė mirė.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:32

  Me Jetue

  Tim bir, Lumit

  Erdhe nė jetė
  Nuk ka mė nevojė pėr kuje, lutje
  Kryesorja tė jetosh

  Kėtė gur ta hedhėsh mė larg se Unė
  Prandaj:
  Bukėn ta pjekėsh dy herė nėn saē
  Ujin ta ziesh deri nė shkallėn 99
  Derisa tė mbetesh ti i vetmi kėrthi nė ajėr
  nė kohė kosmos.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:33

  Ti dhe Uji

  Diellin ta shikosh nga hija e plepit
  Dhe ta matėsh
  Kur hijen tėnde s'mund ta kapėrcesh mė
  Qenit ruaju se tė kafshon ajo kafshė shtėpiake
  Besnik i madh i Njeriut
  Nga kafshimi i gjarprit mund tė shpėtosh
  Macen nxirre nga fjalori yt gjithsesi
  Ajo s'ėshtė simbol i kohės sate as i artit tėnd

  (Unė gjthmonė ia kam frikėn edhe Lules edhe
  Femrės)

  Kur tė flasėsh fol tė dėgjohesh nė bjeshkė
  tė dėgjohesh nė shkretėtirė
  Pėr tė dytėn herė mbetesh pa kokė ose kush
  nuk tė beson:
  Sa mė pak shikoje veten nė pasqyrė
  Dhe kurrė mos mendo: I pari
  Ai qė ka ekzistuar para teje jam UNĖ
  Ai qė do tė kujdeset pėr ditėt e mia tė mbrama
  Pėr ėndrrat e mia e qetėsinė je Ti
  Me pleh kurrė mos u pajto: Nxirre nė gjysmė
  tė natės
  nė pikė tė vapės
  Asgjė mos rrit asgjė mos krijo me dhunė
  Rast i humbur nuk je edhe pse pylli
  dendėsohet
  Mund ta kalosh natėn nė Kullėn time tė vetmuar
  nė botė
  Dhe si tė duash Ti Lumi
  Kryesorja: jetėn ta jetosh pa e vrarė
  Dhe pa tė mbetur nė kėmbė ndonjė therrė
  e saj e zezė
  Bashkudhėtari im
  Ta provojmė vetveten derisa kemi frymė.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:34

  Vrima e Parė Fyellit Tim

  ē'gurron guri nė gurinė
  gur guri ndėr gurė mė i guri

  gur i gurėzuar pranė gurit
  gurth i nguruar rreth gurit

  gurron guri nė gurė gurėsh
  guro guroje gurin nė gurinė

  ē'guri pranė gurit gur guri
  vrimė e parė e fyellit tim.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:34

  Epika

  Me shekuj kam shitur gjakun
  E jam rritur me gjakun e shitur
  -Me shekuj kam hėngėr veten
  E ditur s'kam tė qesh me veten e tepruar...

  Miq,
  Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:34

  Unė Biri Yt

  Unė biri yt, Kosovė, t'i njoh dėshirat e heshtura,
  t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,
  t'i njoh vuajtjet, gėzimet, vdekjet,
  t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua tė kallura;
  ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
  dallgėn kur tė rrahė netėve tė pagjumta,
  e tė shpėrthejė do si vullkan,
  mė mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė,
  Unė, biri yt.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:35

  Hija e Tokės

  Ara e misrit ėshtė kallur

  (nata si kalė hamshor vrapuar ka
  jashtė e brenda shtėpisė sime
  me mua vrapuar ka
  e ara e misrit kallur ėshtė)

  dhe livadhi rrėzė shtėpisė
  dhe vreshta ime e vogėl
  dhe plepi.
  gjithė natėn e lume kallur janė

  me sytė e mi tė pėrgjakur
  Ara e misrit ėshtė herrur
  Plepi ka rėnė
  Dhe zogu im i mbramė.

  Unė kam kafshuar etjen
  Deri sa vdekja pikon

  - O, si ta ndjell atė zog tė bardhė,
  si tė bėhem dritė, o vėlla, mbi varrin tėnd?

  Medet, na i dogj krejt
  Fushat e bukės
  Dhe livadhet tona
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:35

  Rėnkimi

  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj!
  Diellin tėnd verbuar e kanė tytat,
  E vatrat shkimbur deri nė njė.

  Zogun nė qiell, zogun ta kanė vrarė
  Me duar tė mia tė ēara
  Me rrashtat tona tė shpuara mbuluar tė kanė;

  Pragje thyer e konaqe mbyllur...
  Pėr gjithkė e pėr askė vrarė jemi...

  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj.

  Plepi im qiellin do ta shpojė,
  Plepi im i kallur
  Qiellin e humbur majė njė shpate.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:36

  Guri

  (Pres me ditė tres pėrditė)

  hudh gurin nė hapėsi
  sizifi plak me mund
  prapė e hudh dhe e hudh
  valė e mė valė e i gjallė

  pres me ditė tres pėrditė

  hapėsi e hapėsi kėrkon

  rrėnjė lėshon nė mundėsi
  nė pamundėsi erna tremb

  hudh gurin nė hapėsi
  hapėsi ēpon e ēpon

  kohėra e kohėra pėrgjak
  dhe mund Sizifin plak.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:36

  Metafora e Jetės Sime

  nėse s'flas
  jeta ime s'ka qetėsi

  fiala ime bėhu Unė

  heshtja tė tė mos shtypė
  nė gurė
  rnulliri

  nėse s'flas
  jeta ime s'ka qetėsi

  fjala ime bėhu Unė

  plaga ime
  le tė marrė
  frymė thellė
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:36

  Shtat Lėshon njė Lulėkuq

  heshtja ime ėshtė mė e vjetėr
  se unė e mė e fortė
  se vdekja ime

  ajo ėshtė pamundėsia ime

  heshtja kur fle
  numėroj yjet
  luaj me hije luaj me thika

  e njė fushė tė bardhė
  shtat lėshon
  njė lulkuq

  se heshtja ime
  ka peshėn e gurit tė mallkuar
  dhe gjuhėn e njeriut tė gozhduar nė shkėmb
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:36

  Njė Ditė

  njė ditė heshtja
  do tė mė gjuajė
  me eshtra tė mia
  ose do ēmendem duke rrėnuar

  Sponsored content

  Tema Re: Ali Podrimja

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 20th June 2018, 12:57