KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Faik Konica

  Share
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Faik Konica

  Mesazh nga Leriona prej 4th September 2008, 20:55

  Faik Konica - Helena e Trojes

  Ne Troje, nga maja e nje kulle te larte
  Helena e bardhe zgjat kryet dhe pergjon
  Poshte nene muret luften qe lufton
  Menella syzi me Parin flokearte..

  Shikon buzeqeshur e me balle te qarte
  zjarrin qe ka ndezur vete dhe enderron
  e stolisur si diten qe hipi ne fron
  Kur vajti nus’e re nga Amykla ne Sparte.

  Dhe ne shesh Menella me Parin te terbuar
  Goditen me sulm per te mundur a per te vdekur
  Gjemojne duke cuar zerin ne qiell.

  Gjaku u ka hyre faqe dhe duar
  Kordhe me kordhe hekuri me hekur
  Perpiqen, tringellojne, shkelqejne ne diell.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Faik Konica - Anadollaku ne mesalle

  Mesazh nga Leriona prej 4th September 2008, 20:56

  Faik Konica - Anadollaku ne mesalle

  Ka ndenjur si nje ka
  Po ha edhe po ha,
  Shembet me pilaf,
  Fryhet me hoshaf;

  S`ka kohe te flase
  Hedh sa te pelcase:
  Llop nje bakllava,
  Llop nje hallva,
  Llop nje revani,
  Llop muhalebi.

  Therret: -Hiē jemedum!
  - O burra, bre dudum!
  Kerkon nje syltjac,
  Porosit nje kulaē,
  Rremben nje bugaēe,
  - Te rrembeē nje kopaēe!
  Te tere per nje darke,
  Te tera ne nje barke!

  Kur lodhet sa nginjet,
  Pushon e shtrihet
  Shtrihet dudumi
  Dhe na e ze gjumi.

  Neser kur te zgjohet
  E, me “bismil-lah”,
  Prape pilaf
  E prape hoshaf.
  “Qebap boll-boll
  Koxha Anadoll!”

  More dudum kokekungull
  Gojebuall e barkrrumbull
  Thuame, te rente pika!
  Ē`te duhet ty politika?
  Hiq, more dudum dore, hajde
  Te te kllasem ne nje kade
  Plot me mjalt`e me reēel
  Ha pi e kurre mos del.
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Faik Konica - Flamuri

  Mesazh nga Leriona prej 4th September 2008, 20:57

  Faik Konica - Flamuri

  Skenderbeu kur jetonte
  Shqipėria lulėzonte.

  Ishe e fortė, ish e zonjė
  Kish nė flamur njė shqiponjė
  Njė shiponjė me dy krerė
  Ai lirisht hapej nė erė.

  Kur armiku na vėrvitej
  Flamuri i kombit ngrihej

  Gjėmonin njė mij trumbeta
  Suleshin treqind mij veta.

  Derdhjin gjakun si tė marrė
  Qė tė mbaheshin Shqipėtarė.

  Derdhjin gjakun pa peshuar
  Pėr flamunrin e bekuar.

  Po trimat shkuan pėrjetė,
  Shqipėria mbet e shkretė

  Trimat shkuan edhe vanė
  Kordhėt po ndryshken mėnjanė.

  Kordhėt ndryshkėn e nė baltė
  Na ra flamuri i naltė!

  Na ra flamuri i naltė
  Mbeti e u kalb nė baltė!

  Sot kan dalė ca zuzarė
  Qė ulėrtinė shqipėtarė,

  Po kėtė emėr e lanė
  U bashkuan me aganė

  E punojnė nat’ e ditė
  Qė tė mebtemi pa dritė,

  O zuzar, o tradhėtorė
  Ne na bėjtit shėrbėtorė,

  Na e vuatlitė lirinė
  E na shkeltė Shqipėrinė.

  Rrėmbyet e po rrėmbeni
  Gjith se ē’patmė e se ē’kemi!

  Po mjaft! Koha ėsht afėr,
  Kur tė ndizet luft’e ashpėr,

  Lufta tri her’e bekuar
  Qė na ka pėt tė shpėtuar,

  Jo luftė kundrė Turqisė,
  Jo kundrė mbretit Shqipėrisė,

  Po luftė pėr ca zuzarė
  Qė u lindnė shqipėtarė

  E, armiq tė Shqipėrisė,
  I fryjnė dritės sė lirisė,

  S’na lėnė dhe ne tė tjerėt,
  T’dalim nga gjum’i errėt,

  Po ē’dėgjojnė ven’ e thonė,
  E ē’shohin e tradhėtojnė

  Eshtė turp prej kėsi krimbash
  Tė mundohet njė komb trimash!

  Ngrehuni, o shqipėtarė,
  T’i shtypim kėta zuzarė!
  white nigga
  white nigga
  Member
  Member

  Male
  Numri i postimeve : 128
  Age : 29
  Points : 9
  Registration date : 25/02/2008

  Tema Re: Faik Konica

  Mesazh nga white nigga prej 8th September 2008, 00:16

  nanush tybe qe i ka lexu naj kush Razz
  Leriona
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 30
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Faik Konica

  Mesazh nga Leriona prej 8th September 2008, 02:00

  pune e madhe zemer hahahaahahaa ..as vet si kam lexu:p po hajt me tregu kon e kemi pas kujdestar Razz:P
  white nigga
  white nigga
  Member
  Member

  Male
  Numri i postimeve : 128
  Age : 29
  Points : 9
  Registration date : 25/02/2008

  Tema Re: Faik Konica

  Mesazh nga white nigga prej 11th September 2008, 01:41

  hahahahhaha nik nik besnik Razz ja ha loqken Razz

  Sponsored content

  Tema Re: Faik Konica

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23rd January 2019, 00:56