KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  ndihm

  Share
  shqiprimh
  shqiprimh
  New Member
  New Member

  Male
  Numri i postimeve : 6
  Age : 24
  Vendbanimi : kaqanik
  Profesioni : student
  Tripi : i bukur
  Points : 8
  Registration date : 17/11/2009

  Tema ndihm

  Mesazh nga shqiprimh prej 17th November 2009, 18:45

  ej a mundei te me tregoni qesht regediti dhe si vihet ne funksion se mua nuk po mu hapet
  M1xer.f1tox
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 28
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 19th November 2009, 21:26


  Ēka ėshtė Registry Editor
  Registry Editor ėshtė vegla e avancuar pėr leximin dhe ndryshimin e konfiguracionit nė kompjuterin tuaj e cila pėrmban informatat mbi funksionimin e kompjuterit. Konfigurimet e ndryshme Windows-i i vendos nėpėr regjistra (Ang: register) tė cilat janė tė organizuara sikurse direktoriumet (nė Windows quhen Folder-a) nė Sistem Operativ (SO). Duke e pėrdorur kėtė vegėl neve na mundėsohet modifikimi nėpėr regjistra. Zakonisht pėrdoruesi nuk ka nevojė tė bėnė modifikime, por ka edhe raste kur ajo ėshtė e nevojshme.

  Kush duhet tė pėrdor regedit
  Kjo gjė mund tė bėhet vetėm nga pėrdoruesit me pėrvoj pune me kompjuter dhe Windows ngase mjafton njė gabim gjatė modifikimeve qė kompjuteri apo ndonjė aplikacion mos tė funksionoj si duhet. Por nėse kjo veq ka ndodhur atėherė egziston mundėsia qė tė bėhet rivendosja e shėnimeve (Ang: restore) duke e rinisur (Ang: restart ose reset) kompjuterin dhe gjatė rinisjes duke shtypur F8. Kjo do tė hap menu-nė pėr mėnyrat e startimit tė Windows-it. Pėr t'i rivendosur shėnimet duhet tė zgjedhim mėnyrėn "Last good known configuration". Pas kėtij hapi ėshtė e nevojshme qė kompjuteri tė riniset.

  Hapja e regedit
  Qė tė startojmė kėtė vegėl duhet ti pėrcjellim kėto hapa:
  1. Start
  2. Run dhe nė fushėn pėr shkrim shkruajm "regedit" dhe klikojmė nė OK. Me kėtė do tė na shfaqet programi Registry Editor i ngajshėm me Windows Explorer.
  Registry Editor pėrbėhet prej anės sė majtė ku gjinden direktoriumet e regjistrave dhe anės sė djathtė ku na shfaqet pėrmbajtja e folderit, pra regjistrat.

  Ēka pėrmban regjistri i Windows-it
  Registry Editor pėrbėhet prej pesė folderėve.
  1.HKEY_CLASSES_ROOT
  2.HKEY_CURRENT_USER
  3.HKEY_LOCAL_MACHINE
  4.HKEY_USERS
  5.HKEY_CURRENT_CONFIG

  HKEY_CLASSES_ROOT - Informatat e vendosura kėtu sigurojnė hapjen e programit pėrkatės pėr skedat e caktuar, d.m.th nėset hapet skeda me prapashtesė .pdf atėherė tė na hapet Acrobat Reader-i.
  HKEY_CURRENT_USER - Pėrmban informata pėr pėrdoruesin i cili pėr momentin ėshtė i lidhur (Ang: logged on) si p.sh screen colors, rezolucioni, shfletuesi kryesor, home page, defaul picture editor etj.
  HKEY_LOCAL_MACHINE - Janė tė vendosura informatat tė pėrgjithėsuara tė cilat vlejnė pėr ēdo User nė atė kompjuter.
  HKEY_USERS - Pėrmban informata sikurse HKEY_CURRENT_USER por vetėmse kėtu janė informata pėr tė gjithė user-at e kompjuterit.
  HKEY_CURRENT_CONFIG - Pėrmbanė informatat mbi harduer qė pėrdoren gjatė nisjes.

  Vlerat e regjistrit
  Nėpėr kėto direktoriume mė sė shpeshti mund tė hasim nė kėto lloje tė tė dhėnave:
  REG_BINARY - Informatat mbi komponentat harduerike tė vendosura nė formė binare tė cilat Registry Editor na i paraqet nė formė Heksadecimale.
  REG_DWORD - Disa parametra pėr drejtues (Ang: driver) tė komponentėve harduerike tė cilat Registry Editor na i jep nė formė decimale, hexadecimale, apo binare.

  Shembuj tė pėrdorimit tė regedit
  Si ta ndėrojmė DoubleClickSpeed , MouseSensitivity, MouseSpeed, dhe MouseTrails duke pėrdorur kėtė vegėl?
  Qė tė ndėrojmė shpejtėsinė e DoubleClickSpeed veprojmė kėshtu: Hapim Registry Editor dhe hyjmė nė direktoriumin "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse". Nė anėn e djathtė janė tė paraqitura kėto regjistra DoubleClickSpeed, MouseSensitivity, MouseSpeed dhe MouseTrails.
  Tė ndryshojmė vlerėn e Mouse Speed shkojmė right click mbi atė dhe e zgjedhim Modify.
  Vlerėn 1 e ndryshojmė sipas dėshirės sonė.
  Regjistrat shumė shpesh janė caku i spy-ware programeve tė ndryshme p.sh kur futet ndonjė spy-ware nė kompjuter ju ndėrron faqen e parė nė shfletuesin tuaj dhe i bllokon mundėsitė qė ta ndryshoni faqen e parė.
  Ja se si bėhet kjo punė:
  "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main" nė kėtė direktorium gjenden disa parametra si Start Page dhe Local Page etj, spy-ware e bėn ndryshimin nė Start Page dhe e dėrgon shfrytėzuesin nė ndonjė faqe me pėrmbajtje tė dėmshme pėr kompjuterin tuaj.
  Poashtu mund tė bllokon Control Panel-in me kėtė ndėrhyrje nė regjistra: "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Current Version\Policies\Explorer" pasi tė hapim kėtė direktorium klikojmė tastin e djathtė tė mausit dhe kalojmė nė "New" dhe zgjedhim "DWORD" value , e emėrojmė "NoControlPanel" dhe e hapim. Brenda nė vend tė vlerės Zero e bėjmė Njė nėse e mbydhim Registry Editor-in dhe do tė vėrejmė se tė gjitha opcionet mė tė avancuara janė tė bllokuara nė Control Panel duke fillaur nga Add/Remove program deri te Internet Options.
  Si ta fshini Add/Remove program programin tė cilin mė par e keni fshirė me Delete?
  Shkoni nė "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall" dhe gjeni programin tė cilin dėshironi ta largoni nga Add/Remove program dhe e fshini.

  Nqs. nuk mund te hap Regedit nga Start-run.
  ---
  Opcioni tjetėr ėshtė tė shkruash nė address bar : C:\windows\regedit.exe

  .
  shqiprimh
  shqiprimh
  New Member
  New Member

  Male
  Numri i postimeve : 6
  Age : 24
  Vendbanimi : kaqanik
  Profesioni : student
  Tripi : i bukur
  Points : 8
  Registration date : 17/11/2009

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga shqiprimh prej 20th November 2009, 14:23

  ju faliminderit per spjegimin ama mua nuk po mu hapet hiq regedit po ma qet se kij probleme me administrator un veq deshta te pyes a ka naj menyr se qysh me shty ne funksion
  M1xer.f1tox
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 28
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 20th November 2009, 17:01

  Tung,
  Piksepari kerkoj falje qe nuk kam lexuar pyetjen me vemendje.

  Mos hapje e Regedit mund te jet te ndonje shkaku te infektimit me virusa si spyware te ndryshme apo konfrontime gjat startimi te dosje me prapashtes exe.

  Zgjidhja eshte:Start-run te shkruan cd\ (mbasi je admin ne Pc tuaj) dhe enter vazhdon duke shkruar c:\windows\copy regedit.exe regedit.com pas mesazhit te opcionin e kryer shkruan c:\windows\start regedit.com dhe perfundon.

  Pra 1.cd \
  2.c:\windows\copy regedit.exe regedit.com
  3.c:\windows\start regedit.com

  shpresoj se te ndihmon.
  shqiprimh
  shqiprimh
  New Member
  New Member

  Male
  Numri i postimeve : 6
  Age : 24
  Vendbanimi : kaqanik
  Profesioni : student
  Tripi : i bukur
  Points : 8
  Registration date : 17/11/2009

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga shqiprimh prej 20th November 2009, 18:25

  faliminderit shum per ndihm
  shqiprimh
  shqiprimh
  New Member
  New Member

  Male
  Numri i postimeve : 6
  Age : 24
  Vendbanimi : kaqanik
  Profesioni : student
  Tripi : i bukur
  Points : 8
  Registration date : 17/11/2009

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga shqiprimh prej 20th November 2009, 18:32

  edhe diqka kisha dashur tju pyes me nje problem ne pc e kam instaluar microsoft office por tash nuk po mu dhezt pc po ma qet vetem ctrl+alt.del to restart.
  Desha ta baj ne nje rubrik tjeter ket pyetja ama nuk u dergojke teksti ma qitke do sondzshe me i specifiku
  M1xer.f1tox
  M1xer.f1tox
  Pre Pro
  Pre Pro

  Male
  Numri i postimeve : 513
  Age : 28
  Vendbanimi : Prizren
  Points : 1934
  Registration date : 27/02/2008

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga M1xer.f1tox prej 20th November 2009, 19:07

  Problemi esht se ka ndodh konfrontimi i startimit te biosit tek IDE ATA drives.

  Pasi starton Kompjuterin tuaj. Dhe del ne ekran CTRALTDEL per restartim atehere ju ne ekranin e zi shtypni butonin me te cilin ju mund te kyqeni ne bios.Tasti mund te jet F2 apo F11 F12 varet se cfar lloji kompjuteri posedoni.Psh per HP- F11.Ju detyroheni qe sekuencen boot te radhitni qe startimi kompjuterit tuaj te jet fillestar me 1.HDD( hardisku.2pastaj CDROMi.etj

  Mundesia tjeter esht butoni f8 me te cilin kyqesh ne SAFE MODE pastaj aty mund te fshini programin e installuar dhe te ristartoni.SAFEMODE esht aktiv vetem ne se jeni ADMIN ne pc tuaj dhe keni fjalkalimin.

  Shpresoj se ju ndihmon.
  shqiprimh
  shqiprimh
  New Member
  New Member

  Male
  Numri i postimeve : 6
  Age : 24
  Vendbanimi : kaqanik
  Profesioni : student
  Tripi : i bukur
  Points : 8
  Registration date : 17/11/2009

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga shqiprimh prej 20th November 2009, 20:23

  ju faliminderit shum per ndihm tuaj

  Sponsored content

  Tema Re: ndihm

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23rd January 2019, 00:31