KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Milosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Share
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Milosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:15

  Poema e Mjerimit


  Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė zė trishtimi
  kur shef ftyra tė zbeta edhe sy t’jeshilta
  qė t'shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
  edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
  tė tan jetėn e vet derisa tė vdesin.


  E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
  therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
  profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
  shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vulėn e vet t'shėmtueme,
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
  balli qė e ka, syt qė e shprehin,
  buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
  janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
  t'mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
  mbi t'cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.


  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
  zhele fund e majė, flamujt e njė shprese
  t'shkyem dhe tė coptuem me t'dalun bese.


  Mjerimi tėrbohet n'dashuni epshore.
  Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
  lakuriqen mishnat, si zhangė; t'verdhė e pisa,
  kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajnė fillin t'marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
  qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.


  Mjerimi nė dritzėn e synit t'kėrthinit
  dridhet posi flaka e mekun e qirit
  nėn tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
  ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
  tu' ndukė gjitė e shterruna t'zezės amė,
  e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
  e ama s'e don, por vetėm mallkon.
  Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
  ku foshnjėn pėrkundin lot edhe tė fshamit!


  Mjerimi rrit fėmin nė hijen e shtėpive
  tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


  Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet,
  don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
  atij grusht qė n'gjumė e shtėrngon pėr fytit
  kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
  dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
  njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
  Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe fėmia n'bark t'dheut mbaron.


  Mjerimi punon, punon dit e natė
  tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
  tue u zhigatun deri n'gjujė, n'baltė
  e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
  Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
  nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".


  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin pėrmendore e njė tregtis s'ndytė,
  qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat vet i dytė,
  dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
  ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.


  Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
  -jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbė,
  mund qė t'len kujtim ditėn e dikurshme
  kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
  Kėshtu nėn kambėt'randė t'zotit t'egėrsuem -
  thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.


  Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
  mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.
  Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
  Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
  tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
  n'fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
  Tź gjitha hallet skami n'gotė i mbyt
  kur njiqind i derdh njė nga njė nė fyt.
  Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
  dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.


  Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
  dhimba paduruese qe t'bajnė t'ēmendesh,
  qė t'ap in litarin tė shkojsh fill' e t'varesh
  ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.


  Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
  Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
  t'cilt n'mnyrė pompoze posi farisejt
  i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
  tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' n'shplakė.


  Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
  n'ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
  Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Milosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:15

  Nėn flamujt e melankolisė

  Ne vendin tone
  kudo valojne
  flamujt e nje melankolie
  te trishtueshme...
  ...dhe askush s'mund te thote
  se ketu rron
  nje popull qe nderton
  dicka te re.
  Aty ketu ne hijet
  e flamujve
  mund te shifet
  nje mund, nje perpjekje
  e madhe permbi vdekje
  per te pjelle dicka te madhe,
  per te qite ne drite nje xhind!
  Por,(o ironi)
  nga ajo perpjekje lind
  vetem nje mi.
  Dhe keshtu kjo komedi
  na plas diellin e gazit,
  nsa prej marazit
  pelcasim.
  Ne prakun e cdo banese
  ku ka ndonj shenj jetese
  valon nga nje flamur
  melankolie te trishtueshme.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Milosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:16

  Dy buzė...

  Dy buzė tė kuqe,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn,
  gėzimin ma fikėn,
  si fantazma hikėn
  ndėr do bota tė larta...
  Dy buzė si tėpėrgjakta,
  dy dėshira tė flakta,
  qė afshin ma thithėn
  nė buzė kur mu njitėn
  andjet m'i trazuen,
  zemrėn ma tėrbuen,
  trurin ma helmuen
  e nė fund u mėrguen...
  Dy buzė tė kuqe,
  bukuri fatale,
  tė njė gruaje stėrzane
  njė pjsė zemre mė nxorne,
  njė pranverė tė tanė mė morne
  dhe gėzimin ma vodhne...
  Ato dy buzė tė kuqe
  dhe dy lote tė mija
  qenė shenja tė dhimbjes,
  kur mė vrau bukuria,
  kur mė zu dashunia
  e mė dogji rinia.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Milosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:17

  BALADĖ QYTETSE

  Mbramė
  qiella dhe hyjt e vramė
  njė ngjarje tė trishtueme panė:
  Hije... jo! - por njė grue
  me ftyrė tė zbetė edhe me sy
  tė zez si jeta e saj,
  me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
  me plagė nė gjoks e stolisun
  me veshje dhe me shpirt tė grisun,
  me hije grueje,
  njė kens kėso bote,
  njė fantom uje
  vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
  Dy hapa para, dy hapa mbrapa
  me kambė tė zbathun,
  me zemėr tė plasun.
  Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
  me flokė tė thime,
  me ndjesi tė ngrime.
  (Dikur,
  kur gjit' e saj me kreni
  shpėrtheheshin n'aromė,
  kur ish e njomė -
  atėherė e dashunojshin shum zotni.
  E sot?)
  Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
  nė rrugat e qytetit tonė,
  njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
  shpin i molisun, zemėr e therun,
  njė za vorri, njė jehonė
  qė vallzon natėn vonė
  nėpėr rrugat e qytetit tonė.
  avatar
  Leriona
  V.I.P.
  V.I.P.

  Female
  Numri i postimeve : 474
  Age : 29
  Vendbanimi : Prizren
  Profesioni : Studente
  Points : 14
  Registration date : 21/08/2008

  Tema Re: Milosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Mesazh nga Leriona prej 26th August 2008, 02:17

  MELODI E KĖPUTUN

  Melodi e kėputun - lot i kjartė nga syni
  i njė grues sė dashun...
  andje e pėrplasun,
  xhevahir i tretun,
  njė andėrr e shkelun,
  buzė e paputhun
  nė melodin e kėputun.
  Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
  verbojnė nga zbardhimi...
  e ther, ther hidhnimi
  pėr ēasteet e rrėshqitun,
  pėr fatin e ikun,
  pėr gėzimin e humbun
  nė melodin e kėputun.
  Brrylat ndėr gjujė tė mpshtetun, ftyrė nė shplakė e fundosun:
  Qan grueja e pikllueme
  me zemėr tė piskueme
  (njė kitarė e gjymtun,
  za kange i mbytun
  nė buzė nga dhimb' e puthun
  nė melodin e kėputun).
  Hesht njeriu pran grues qė qan e turpnueme...
  syni i venitet
  nė tė loti vėrvitet,
  diēka nxjerr nga xhepi
  grues ia lė - dhe sė shpejti
  e len gruen e humbun
  nė melodin e kėputun.
  Por kur vjen ndoj tjetėr, epshi kapėrthehet,
  gjaqet turbullohen,
  pėrzihen, pėrvlohen,
  ēohen peshė, tėrbohen
  ... e vetėm ndėgjohen
  ahtėt e molisun
  nė melodin e grisun.

  Sponsored content

  Tema Re: Milosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 20th June 2018, 12:56