KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  AMD prezantoi procesorėt X3 dhe X4

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  in AMD prezantoi procesorėt X3 dhe X4

  Mesazh nga Bonney prej 25th September 2008, 23:49

  AMD ėshtė e para qė sjell nė botėn e PC-ve procesorėt trebėrthamėsh (tani pėr tani Inteli nuk ka akoma procesorė trebėrthamėshnė ofertėn e vet). Nė AMD thonė se procesorėt e rinj X3 janė tė dedikuar pėr "HD Entertainment & Mainstream Gaming" dhe se sjellin pėrmirėsim performansash prej 30 pėr qind nė krahasim me procesorėt dybėrthamėsh tė AMD-sė.

  Janė paralajmėruar dy modele: X3 8400 dhe X3 8600. X3 8400 punon me frekuencė prej 2.1 GHz, ka 1.5 MB L2 cache memorie dhe 2 MB L3 cache memorie,ndėrsa X3 8600 punon nė 2.3 GHz dhe ka tė njėjtėn sasi tė cache memories L2 dhe L3 sikurse edhe X3 8400. Tė dy procesorėt kanė TDP prej 95W dhe janė kompatibilė me shumicėn e pllakave amė AM2 dhe tė gjitha pllakat amė AM2+. Ēmimet nuk dihen akoma.

  Thuhet poashtu se procesorėt X3 e kanė tė eliminuar bugun TLB. Oferta e procesorėve katėrbėrthamėsh ėshtė freskuar me njė varg procesorėsh tė rinj: Phenom X4 9850 Black Edition, X4 9750, X4 9650, X4 9550 dhe X4 9100e. AMD Phenom X4 9850 Black Edition ka takt pune prej 2.5 GHz, 2 MB L2 cache dhe 2 MB L3 cache si dhe TDP prej 125W. Natyrisht, Black Edition i ri ka poashtu tė hapur shumėzuesin sikurse edhe procesorėt tjerė tė kėtij edicioni.

  Phenom X4 9750 ka frekuencėn pėr 0.1 GHz mė tė ulėt se X4 9850 prandaj edhe TDP-nė e ka pėr 20W mė tė ulėt, mė saktė e ka 95W. Phenomėt e rinj katėrbėrthamėsh poashtu e kanė tė eliminuar bugun TLB. Phenom X4 9850 BE do tė kushtojė 148 euro, 9750 do tė blihet pėr 135 euro dhe 9550 pėr 122 euro (ēmimet vlejnė vetėm pėr porositė pėr mė shumė se 1000 copė). Phenomėt X4 do tė jenė nė disponim sė shpejti ndėrsa ata X3 kah mesi apo fundi i prillit./

   Ora ėshtė 15th October 2018, 21:38