KOPRIVA FORUM

Mos e huq Rastin !

Gjeje kėnaqėsinė e vėrtetė.

Regjistruhu tani !
Pėrdore Mozilla Firefox-in pėr njė shfletim mė kualitative

  Ford ofron Volvon pėr gjashtė miliardė dollarė

  Share
  avatar
  Bonney
  Admin
  Admin

  Male
  Numri i postimeve : 336
  Age : 29
  Vendbanimi : Repuplic of Kosova
  Profesioni : Student
  Points : 3858
  Registration date : 25/02/2008

  lol Ford ofron Volvon pėr gjashtė miliardė dollarė

  Mesazh nga Bonney prej 7th December 2008, 14:42

  Edhe pse nė disa raste spekulimet e mediave pėr shitjen e Volvos janė hedhur poshtė si tė pabaza, prodhuesi Ford, duket se e ka ndėrruar mendjen.

  Sipas informatave tani pėr tani tė pakonfirmuara, Ford pėr Volvon kėrkon 6 miliardė dollarė, qė ėshtė diē mė pak sesa qė amerikanėt pėr prodhuesin suedez kanė paguar nė vitin 1999 – 6.4 miliardė dollarė.

  Qėllimi i shitjes sė Volvo Ford pėrveē injeksionit tė kapitalit tė freskėt do tė siguronte edhe poenė tė ri tek qeveria amerikane tek e cila Ford, sė bashku me General Motors dhe Chrysler, janė duke kėrkuar ndihmė prej 25 miliardė dollarė.

  Analistėt megjithatė vlerėsojnė se pėrkundėr ēmimit tė arsyeshėm Ford nuk do tė ketė fat me shitjen e Volvos. Prodhuesi suedez ka deklaruar pėrfitime 25 pėr qind mė tė ulėta nė tremujorin e tretė dhe ka qenė i shtyrė tė kėrkoj ndihmėn financiare nga qeveria si dhe tė largojė nga puna mijėra punėtorė.

   Ora ėshtė 11th December 2018, 21:00